אגמי צפון איטליה

אגמי צפון איטליה הם מדהימים ביופים. אגם גארדה לדוגמה, הוא אחד האיזורים היפים והמתורים באיטליה. בואו ללמוד ולסמן לעצמכם את המועדפים עליכם מבין מגוון האגמים היפים שבסביבתו ובצפון איטליה בכלל.

אגם גארדה

  • גארדה

Palazzo dei Capitani

במרכז גארדה, מול המזח, נמצא 'ארמון הקפיטנים' – פאלאצו דיי קאפיטני. הארמון הוקם במהלך המאות ה-14 וה-15,  עת הייתה גארדה נתונה לשלטון הונציאני, ובשעתו ישב ממש על שפת האגם. עדיין ניתן לראות מתחת לקשתות הבניין את הטבעות בעזרתן היו קושרים את הסירות, שהיו עוגנות בסמוך לארמון. כיום הארמון הו ה'לב' של העיירה הנינוחה, מקום מפגש בסופי שבוע ובחגים. הוא נבנה בסגנון גותי ונציאני, ועל פי המסורת התגורר כאן 'קפיטן האגם' – נציגה הבכיר ביותר של הרפובליקה הונציאנית בגדה המזרחית של האגם.

Palazzo Fregoso

ארמון פרגוזו נבנה במאה ה-16 על ידי צ'זרה פרגוזו, אציל מג'נובה ששירת את הרפובליקה הונציאנית. הוא נבנה מעל מעבר קשתות ובחזיתו גרם מדרגות המוביל אל הקומה הראשונה של הבית.

 

  • גארדונה ריביירה

Villa Vittoriale

האחוזה היפהפיה נרכשה על ידי המשורר האיטלקי גבריאלה ד'אנונציו, שהתגורר בה בוילה פריורה  (La Priora) משנת 1922 ועד מות בשנת 1938. ה'ויטוריאלה' היא מעין קומפלקס זיכרון המתעד את חייו של המשורר הלאומני, בו נמצאים מלבד בית המשורר, המלא בחפציו האישיים וביצירות אמנות, גם מוזיאון המלחמה, תיאטרון פתוח, ספריה וארכיון, הטובלים בפארק ירוק הצופה אל האגם.

לימונה

העיירה לימונה נמצאת בצפונה של הגדה המערבית של אגם גארדה. היא מאופיינת בתפאורה דרמטית, כאשר צוקי ההרים המתנשאים מעליה ממש 'נופלים' אל האגם. למרות מטעי הלימונים הנמצאים על הטראסות סביב העיירה המקסימה, מקור שמה מגיע דווקא מהשם הלטיני 'Limen', שפירושו 'גבול': מבחינה מנהלתית שייכת לימונה לפרובינציית ברשה, הנמצאת בחבל לומברדיה, וסמוכה לגבול חבל טרנטינו הצפוני. עד שנת 1932, עת נפתחה הדרך העוברת בין כפרי האגם והחצובה לפרקים כמנהרה בתוך ההר, הייתה לימונה באמת מבודדת ומנותקת. כלכלתה, שהתבססה בעיקר על דייג, גידול זיתים ולימונים, החלה להתבסס בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה על התיירות שהגיעה לאזור.  אל העיירה ניתן להגיע גם בהפלגה (עם הרכב) מהעיירה מלצ'זינה, היושבת על הגדה המזרחית של האגם. פעמיים בחודש (ימי ג' הראשון והשלישי בכל חודש) מתקיים בלימונה יום שוק אזורי. בלימונה, בדומה לשאר עיירות האגם, טיילת נעימה עם מסעדות ובתי קפה, חופי רחצה, ואפשרויות טיול מרובות בהרים שמעליה.

מלצ'זינה

Castello Scaligero

מצודת סקאליג'רו העתיקה נשלטה במאות ה-13 וה-14 על ידי משפחת דלה סקאלה, עד שעברה לשליטת בני ויסקונטי ממילנו בתחילת המאה ה-15. מאוחר יותר נשלטה על ידי הונציאנים, הצרפתים, האוסטרים, ולאחר איחוד איטליה שבה לידיים איטלקיות. באוגוסט  1902 הוכרזה כאתר לאומי. כיום ניתן לבקר בה ולראות את גלגוליה השונים במשך השנים. במצודה נמצאים מספר מוזיאונים, המציגים את ההיסטוריה (טבע, גיאולוגיה, ארכיאולוגיה, סביבה) של אזור מונטה באלדו ואגם גארדה, וכן מוזיאון הדייג והימאות. מלבד המוזיאונים מעניק הסיור במצודה תצפיות נוף יפות על הסביבה והאגם.

Monte Baldo

מונטה באלדו, ההר לרגליו נמצאת העיירה מלצ'זינה, מציע מסלולי הליכה וטרקים בדרגות קושי שונות ונופים נפלאים של אגם גארדה ממערב ועמק אדיג'ה ממזרח. פסגותיו הגבוהות הן טלגרפו (2200 מ') ואלטיסימו (2070). על מדרונותיו, בגובה של למעלה מ-1300 מטרים, נמצא גן בוטאני שהוא חלק משמורת Bes Corna Piana שנחנכה בשנת 1972. אל ההר ניתן לעלות בעזרת רכבל מהעיירה מלצ'זינה.

ריבה דל גארדה

ריבה דל גארדה נמצאת בנקודה הצפונית ביותר של האגם, ושייכת מבחינה מנהלתית לחבל טרנטינו. זוהי עיירת נופש אלגנטית ופופולרית, הממוקמת למרגלות קבוצת הרי הדולומיטים של ברנטה, מוקפת מטעי זיתים ולימונים. במאות ה-14 וה-15 שלטו בעיר בעלת המיקום האסטרטגי בני משפחת לה סקאלה מורונה, אחריהם משפחת ויסקונטי ממילנו ואחריהם הונציאנים, ואלו בנו בה ארמונות ומבני ציבור מרשימים, ביניהם ארמון פרטוריו (בית העירייה, מהמאה ה-15). עד שנת 1919 נשלטה העיר על ידי האוסטרים. קדומה יותר, מן המאה ה-12, היא הטירה (Rocca) בה שוכן כיום המוזיאון העירוני, המציג ממצאים ארכיאולוגיים מהסביבה, תצוגות היסטוריות וגלריית ציורים. העיירה, כמו עיירות נופש נוספות מסביב לאגם, טיילת נאה עם מדשאות, גינות וספסלי ישיבה, סמטאות צרות וציוריות ורחובות מרובי חנויות למזכרות.

סאלו

Duomo

הדואמו של סאלו, הגדול ביותר סביב אגם גארדה, שמומלץ לבקר בו כחלק מטיול מאורגן לצפון איטליה , יושב באתר פולחן פאגאני שהפך לבית תפילה נוצרי במאות הראשונות לספירה. הוא הוקם במאה ה-15 על פי תכנונו של פיליפו דלה ואקה. חזיתו פשוטה אך עיצובו הפנימי מרהיב ועשיר למדי: פוליפטיך מרהיב של פאולו ונציאנו, ציורים של זנון ורונזה, רומניני ומורטו, פרסקאות של פאלמה די ג'ובאנה ואנטוניו וסילאקי, מפארים אולם המחולק לשלושה אגפים המופרדים זה מזה על ידי עמודים הנושאים קשתות מחודדות בסגנון גותי. בחודש יולי מתקיימים בכיכר שלפני הדואומו קונצרטים של מוסיקה קלאסית.

סרמיונה

Grotte di Catullo

'גרוטה די קאטולו', מערות קאטולו, כך נקרא האתר הארכיאולוגי השוכן בקצה לשון היבשה עליו יושבת העיירה סירמיונה. מדובר בשרידים של וילה ענקית ומפוארת מהתקופה הרומית, בה התגורר (על פי סברה בלבד) המשורר הלטיני קאטולוס שנפטר בשנת 54 לפנה"ס. במחצית הראשונה של המאה ה-20 נערכו במקום חפירות. במקום נמצא מוזיאון קטן המציג את הכלים והממצאים שנחשפו וכן תיעוד מצולם של מהלך החפירות והשחזור.

Rocca Scaligera

מצודת סקאליג'רה נבנתה על ידי שליטי משפחת דלה סקאלה, שליטי ורונה במאה ה-13, כחלק ממערך הביצורים של אזור שלטונם. זהו מבנה מרשים ומסיבי, שהוקם באזור אסטרטגי, ושימש להגנה ולשליטה על נמל העיר. המצודה כללה חומות, מגדלי שמירה, שערים וגשרים שנפתחו ונסגרו בעת סכנה.

ואלג'ו סול מינצ'ו

  •  פארק סיגורטה

פארק  סיגורטה  הוא גן בוטני מקסים, גן עדן לחובבי פרחים ועצים, שהקים הרוקח קרלו סיגורטה. בפארק אפשר לטייל עם רכבת קטנה הנוסעת לאיטה בין שבילי הגן, ומעניקה לנוסעיה חצי שעה של רוגע מושלם. אירוסים, ורדים, צבעונים, כרי דשא מטופחים, בריכות מסוגננות ונקודות תצפית מרהיבות על הנוף המשתרע למרגלות הפארק. אפשרות נוספת היא לטייל על קלנוע, תענוג שיעלה 12 יורו ל4- אנשים.

בורגטו סול מינצ'ו

הכפרון Borghetto, השוכן לו באמצע נהר המינצ'ו, מתחת לעיירה ואלג'ו סול. רדו מואלג'ו מערבה לכיוון הנהר, עברו מתחת לשרידיו של גשר עצום ממדים, עצרו את מכוניתכם, והציצו אל הכפרון  הנראה כנטוע בלב הנהר. הגשר תחתיו אתם עומדים נבנה על ידי משפחת ויסקונטי ממילנו בסוף המאה ה-14, כחלק ממצודה צבאית מעל נהר המינצ'ו. אפשר להגיע עם המכונית אל בתי הכפר, שם תמצאו מלון קטן ורומנטי, כנסיה עתיקה, טחנות מים ישנות לטחינת חיטה ומספר מסעדות. מהגשר עצמו תוכלו לצפות במבצר המרשים שנבנה על ידי משפחת סקאליג'רי, שליטי ורונה. בקיץ נערכים במבצר מופעים וקונצרטים. העיירה ואלג'ו, היושבת על גבעה רמה וחולשת על עמק המינצ'ו, היתה במשך מאות שנים נקודה אסטרטגית חשובה בבשל מיקומה הגיאוגרפי כגבול בין חבל ונטו במזרח ולומברדיה במערב. היא מפורסמת בטורטליני שלה  – מידי שנה בחודש יוני נערך  "פסטיבל קשר האהבה" ובו פותחים בני המקום שולחן ארוך ארוך על הכביש העובר מעל לנהר, ושם, לעת ערב, בין שרידי הגשר, סועדים את לבם בטורטליני  ומספרים את האגדה על מלכו, מפקד חילות ויסקונטי, שהתאהב בסילביה, נינפה שיצאה מהנהר. כשהבין שלא יוכל לממש את אהבתו על פני האדמה עקב אחריה אל תוך המים תוך שהוא משאיר אחריו על גדת הנהר את ממחטת המשי שהתכוון להעניק לה כמתנת אהבה. מספרים שלזכר זוג הנאהבים נהגו נשות הכפר לרדד את הפסטה כדי שתהיה דקיקה כמשי, לחתוך בצורת ממחטה,  ולמלא אותה במילוי עדין…

אגם איזאו

  •  איזאו

העיירה איזאו, המשמשת כ'בירת' האגם, מונה כ-8300 תושבים. זוהי עיירה נעימה שהייתה כבר בתקופה הרומית מרכז מסחרי חשוב. במהלך המאה ה-19 התפתחה מאד מבחינה תיירותית: באיזאו נמל סירות, טיילת רומנטית, ארמונות נאים וצבעוניים, סמטאות ציוריות וכיכרות, בהן נערכים מדי שבוע שווקים אזוריים. בכל סופשבוע ה-3 בכל חודש נערך בכיכר גאריבלדי שוק עתיקות ססגוני.

Pieve di San Andrea

פיאבה די סן אנדראה הוקמה במאה ה-5 אך נבנתה מחדש במאה ה-12 בסגנון רומנסקי. הכנסייה בעלת מגדל הפעמונים גבוה מאבן, וקירות מעוטרי פרסקאות, ביניהן סצנת 'הסעודה האחרונה' וציור המתאר את המלאך מיכאל. מול הכנסייה נמצאת כנסיית יוחנן המטביל, שהוקמה במאה ה-17 על שרידי בית הטבילה הקדום יותר, שנהרס במאה ה-16.

Monte Isola

מונטה איזולה, הנמצא באגם איזאו, הוא האי הגדול ביותר שבאגמי איטליה: שטחו כ-4.5 קמ"ר. בפסגת האי, בגובה 600 מ' מעל פני הים, נמצאת כנסיית המדונה דלה צ'ריולה, שנבנתה על שרידי כנסייה קדומה מהמאה ה-5.  באי ההררי חיים כ-1800 תושבים. האי הוא גן עדן ירוק, בו אסורה תנועת מכוניות פרטיות (פרט לתושבים), וניתן להגיע אליו על ידי הפלגה מהכפרים סביב האגם.

אגם קומו

  • בלאג'ו

Villa Serbelloni

וילה סרבלוני, המוקפת גנים נהדרים הנמצאים מעל מרכזה העתיק של העיירה, נבנתה בשנת 1605  על ידי הרוזן פרנצ'סקו ספונדרטי, שליטה של בלאג'ו, ועברה במאה ה-18 לידיו של הדוכס אלסנדרו סרבלוני, ששיפץ והרחיב את הווילה והקים סביבה את פארק ירוק, עשיר בצמחייה מגוונת בסגנון ה'גן האיטלקי': אזור טבעי פתוח, מפוסל ומעוצב, המשלב גינות, חורשות, כיכרות, מזרקות, פסלים, בריכות, מערות מלאכותיות, גרמי מדרגות, שבילי הליכה, פינות נוי ומנוחה ומקומות תצפית על הרי האלפים ועל האגמים קומו ולקו. הגנים והווילה, המשמשת משנת 1959 למרכז מחקר וכנסים של קרן רוקפלר הניו יורקית, הם רכושו של המלון ההיסטורי המפואר וילה סרבלוני (ששמו, עד תחילת המאה ה-20, נקרא 'גראנד הוטל בלאג'ו'). סיורים מודרכים בגנים מתקיימים מדי יום בשעות 11:00 בבוקר ו-16:00 אחה"צ, מלבד יום ב', בחודשים אפריל – אוקטובר.

Villa Melzi

וילה מלצי נמצאת על גדת אגם קומו, במערב בלאג'ו. היא הוקמה בשנת 1808 על פי הזמנתו של פרנצ'סקו מלצי ד'אריל, שהיה דוכס העיר לודי, סגן נשיא הרפובליקה הצ'יס-אלפינית ומקורבו של נפוליאון. כמו משפחות אצולה רבות באותה תקופה, גם הוא הקים לו וילה נאה על גדות אגם קומו, אזור שהפך פופולרי למדי לאצולה האיטלקית.  הווילה תוכננה על ידי הארכיטקט ג'וקונדו אלברטולי בסגנון ניאו קלסי. הגן המקיף את הווילה מעוצב בסגנון ה'גן האנגלי' ועשירה בשרידים ארכיאולוגיים, פסלים, בריכות, גינות מעוצבות, פינות תצפית ועוד.

 

קאדנביה

קדנביה היא עיירת נופש מרובת וילות, הנמצאת על גדתו המערבית של אגם קומו, ממנה ניתן להפליג במעבורת עם הרכב אל העיירה בלאג'ו ואל העיירה וארנה בעברו המזרחי של האגם. מקדנביה נשקף נוף יפה של האגם והעיירה בלאג'ו הנמצאת במרכזו.

צ'רנוביו

Piazza Risorgimento

פיאצה ריסורג'ימנטו – כיכר התקומה, היא הכיכר המרכזית של צ'רנוביו ונמצאת על שפת האגם. מסביב לכיכר בתי מלון, מסעדות ובתי קפה, פארק שעשועים לילדים ומעגן ובו סירות, אופנועי ים, סירות פדלים ואופניים להשכרה.

Villa d’Esta

במרכז העתיק של העיירה, על שפת האגם, ניצב עוד במאה ה-15 מנזר שהשתייך למסדר סנט'אנדראה ופעל בחסות בישוף העיר קומו. בתוך המנזר התגוררו הנזירות, אך במהלך השנים ננטש והוזנח, עד שנהרס לגמרי במאה ה-16, ועל חורבותיו בנה הקרדינל תולומאו גאליו וילה מפוארת, שהפכה בשנת 1873 לאחד המלונות המפוארים ביותר באירופה. המלון טובל בגן מדורג ירוק ומטופח, המשקיף אל האגם.

קומו

Duomo

הדואומו – קתדרלת קומו, ניצב בלב העיר ברחבה המוקפת אחדים מהבניינים החשובים של העיר. הוא נבנה במאה ה-14. חזיתו, שעוצבה במאה ה-15, משלבת אלמנטים גותיים כמו חלון הרוזטה, ארבעת הצריחונים המעטרים אותה והחלונות המאורכים הקבועים מעל  דלתות הכניסה. בתוך הכנסייה המרהיבה ביופייה יצירות אומנות רבות מהמאה ה-16, ביניהם שטיחי קיר, ציורים של ברנרדינו לואיני וגואדנציו פרארי ומזבח מפואר, המוקדש לפטרון העיר סן אבונדיו, מעוטר פרסקאות המתארות סצנות מחייו.

Palazzo Broletto

פאלאצו ברולטו הוא מבנה ציבור ששימש את שליט העיר קומו, הפודסטה בונארדו דה קדאצו, במאה ה-13. הוא ניצב בין הדואומו ובין מגדל העירייה העתיק, שנבנה במאה ה-13.  חזיתו הגותית בעלת 4 הקשתות בקומת הכניסה, מצופה פסי שיש לבן, אדום ואפור, ושימשה להתכנסויות ציבוריות. במשך השנים שימש כתיאטרון, מאוחר יותר כארכיון וכיום כאולם לכנסים וכגלריה לתערוכות מתחלפות.

Torre del Comune

מגדל העירייה, הניצב לצד פאלאצו ברולטו ומשקיף על כיכר הדואומו, נבנה במאה ה-13 ושופת בתחילת המאה ה-20.

לקו

Casa Manzoni

בווילה זו, הנמצאת בעיר לקו שבדרום האגם, בילה המשורר והסופר אלסנדרו מצוני מספר שנים בימי נעוריו. מנצוני, שכתיבתו השפיעה רבות על עיצובה של השפה האיטלקית, נולד במילנו בשנת 1785. יצירת המופת הגדולה והמפורסמת שלו היא 'המאורסים', רומן המתאר תלאותיהם של  רנצו ולוצ'יה, זוג צעירים בלומברדיה של המאה ה-17, המנסים להינשא למרות התנגדות החברה הסובבת אותם. הווילה והעיר לקו מונצחים בספרו. בשנת 1818 מכר מנצוני  את הווילה, שהייתה רכוש משפחתו עוד מתחילת המאה ה-17 וחזר למילנו. בבית מנצוני נמצאים כיום הגלריה העירונית לאומנות, ובה אוספי יצירות מהמאה ה-15 ועד ה-20 ומוזיאון מנצוני המציג כתבי יד מקוריים של יצירותיו, ספרים וכן פריטים הקשורים ליצירתו, שנאספו בחייו. בקומה הראשונה של הבית נשתמר הריהוט המקורי מתקופתו. במקום נמצאים ספריה וארכיון.  מנצוני נפטר במילנו בשנת 1873.

 

Piazza Manzoni

במרכז כיכר מנצוני נמצאת מצבת הזיכרון בגובה 4.5 מטר, מעליה פסלו של הסופר, ישוב בכסאו ומהרהר. הפסל, שגובהו כ-2.80 מטר,  הוצב כאן בשנת 1891, ומצבת הזכרון עצמה מעוטרת בתבליטים המתארים שלוש סצנות מספרו הנודע של מנצוני – 'המאורסים'.

טרמצו

Villa Carlotta

וילה קרלוטה, הממוקמת בין העיירות טרמצו וקאדנביה, נבנתה בסגנון ניאו קלסי במאה ה-18 ונקראת על שם קרלוטה נסיכת פרוסיה, שקיבלה את הווילה בשנת 1843 במתנה מאמה, מריאנה, לאחר נישואיה עם דוכס סכסוניה-מיינינגן, ג'ורג'. בתוך הווילה המפוארת יצירות אמנות רבות, ביניהם פסלים של אנטוניו קאנובה, ציורים, גובלנים ושטיחים, חפצי חן ורהיטי התקופה. גרמי המדרגות מעוטרי הפרחים מובילים אל הגנים המדורגים, הנושקים לאגם. מגני הווילה נשקף נופה היפה של העיירה בלאג'ו, הנמצאת במרכז האגם.

וארנה

Villa Monastero

וילה מוסרטו, הנמצאת בעיירה היפה וארנה, הייתה מנזר ששינה את יעודו המקורי והפך לווילת אצולה במאה ה-17. כיום נמצא שם מרכז קונגרסים השייך לעמותת המחקר CNR, סביבו גנים בוטאניים מרהיבים, הנמצאים על גדתו המזרחית של האגם וצופים אל בלאג'ו.

אגם מג'ורה

  • אנג'רה

Rocca Borromeo

טירת בורומאו היא דוגמא למבצר ימי-ביניימי משומר היטב: היא מתנשאת מעל צוק מסולע הניצב על הגדה המזרחית של אגם מג'ורה, ושימשה בעבר להגנה על העיר אנג'רה ולשליטה על תנועת הספינות באגם מג'ורה. בימי הביניים נשלטה על ידי הארכיבישופים של מילאנו, לאחר מכן על ידי משפחת ויסקונטי, ובמאה ה-15 עברה לידיהם של בני משפחת בורומאו העשירה, להם השתייכה גם הטירה הנמצאת ממול, בעיר ארונה. מהמגדל המרכזי שנבנה במאה ה-13, נשקף נוף נפלא של האגם, הרי אלפים  והעיר ארונה הנמצאת ממול, על הגדה המערבית.

Museo della Bambola

מאז שנת 1988 מארחת טירת בורומאו את המוזיאון לבובות ולבגדי ילדים. מדובר באוסף נדיר של בובות, משחקי ילדים, ספרים, בגדי ילדים תקופתיים ורהיטים מיניאטוריים המוצגים בצורה כרונולוגית מהמאה ה-18 ועד ימינו ומוצגים ב-12 חדרים בתוך הטירה. זהו אחד מאוספי הצעצועים הגדולים באירופה.

ארונה

Rocca Borromea

שרידי טירת בורומאו בארונה הם חלק מפארק ירוק, המשקיף על אגם מג'ורה והעיר אנג'רה שבגדה המזרחית. הטירה, שחלשה על סביבותיה, שלטה על התנועה באגם ושימשה להגנת העיר ארונה, נבנתה על ידי משפחת ויסקונטי ממילנו במאה ה-13, והורחבה אחר כך על ידי משפחת בורומאו, שליטי ארונה במאות ה-15 עד ה-18, להם השתייכה גם הטירה הנמצאת ממול בעיר אנג'רה. כאן נולד סן קרלו בורומאו (1538) שהיה ארכיבישוף מילאנו, ושפסלו העצום נמצא לא הרחק מכאן (ראה 'Colosso di San carlone'). בימיו של נפוליאון, בתחילת המאה ה-19 הוחרבה הטירה, וכיום משמשת כחלק מהפארק ובערבי הקיץ נערכים כאן קונצרטים לקהל הרחב.

Chiesa Santa Maria di Loreto

כנסיית סנטה מריה די לורטו, הנמצאת ב'כיכר העם' – פיאצה דל פופולו, הוקמה במאה ה-16, במטרה להכיל בתוכה העתק מושלם של 'הבית הקדוש' מלורטו (Loreto) – עיירה הנמצאת הנמצאת בחבל מארקה במרכז איטליה, אליה לפי המסורת הנוצרית הועברו שרידי ביתה הקדוש של מריה מנצרת. חזית הכנסייה מעוצבת בסגנון בארוקי, עם גרם מדרגות כפול ומרפסת קטנה מקורה מעל דלת הכניסה.

Colosso di San Carlone

פסלו הענק של קרלו בורומאו, הוא סן קרלו, ניצב צפונית לארונה על גבעה רמה, שהוקדשה זמן לא רב לאחר הפיכתו של זה לקדוש (1610). גובהו של הפסל 35 מטרים, והוא נוצר על פי הזמנתו של פדריקו בורומאו, אחיינו של סן קרלו, שהתכוון להפוך את הגבעה ל'הר הקדוש' – Sacro Monte –  ולהקים מתחם ובו 15 קפלות המתארות תחנות בחייו של הדוד, שהפך בחייו למנהיג בתנועה הקונטרה-רפורמית של הכנסייה הקתולית. העבודות על הפרויקט החלו בשנת 1614, אך לא הושלמו מעולם. רק שלוש מהקפלות המתוכננות נבנו עד היום. ברחבה שליד הפסל נמצאת כנסייה, בה שוחזר חדר הולדתו של סן קרלו.

 סטרזה

 Isole Borromee

מול עיירת הנופש סטרזה נמצאים שלושה איים, אשר שניים מהם נרכשו על ידי משפחת בורומאו העשירה ששלטה באיזור זה במאות ה-15 עד ה-18. את ה'אי היפה' (איזולה בלה) הפך קרלו ה-3 לאי-ארמון עבור אשתו איזבלה ו'אי האם' (איזולה מאדרה') הפך לגן פורח. האי השלישי- 'אי הדייגים' (איזולה דיי פסקטורי). האיים פתוחים למבקרים בין החודשים מרץ – אוקטובר, וניתן להגיע אליהם בהפלגה מהעיירה סטרזה.

Isola Bella, Pallazzo Borromeo

האטרקציה המרכזית ב'איזולה בלה', האי היפה, היא ארמון בורומאו המפואר והגנים היפהפיים, המעוצבים בצורה המזכירה אונייה או ספינה ומכסים את רוב שטחו של האי. מטרת התכנית המקורית הייתה להנציח את עוצמתה ולייצג את תהילתה של משפחת בורומאו ולשם כך נשכרו טובי האדריכלים והאמנים של התקופה (סוף המאה ה-17).  מחוץ לארמון, על האי, נמצא כפר קטן ובו חנויות ומסעדות, ביניהן מסתובבים החתולים השמנים ביותר שראיתם בימי חייכם.

 

Isola dei Pescatori

בעבר כפר דייגים ציורי, וכיום מתפרנסים קרוב למאה תושביו מתנועת התיירים הרבה הזורמת לאיים. בין הסמטאות והחנויות הרבות נמצאות מסעדות דגים מצוינות.

Isola Madre

'אי האם', איזולה מדרה,  הוא המרוחק, הגדול, הירוק והפחות מתוייר מבין האיים. באי ארמון וגנים בוטניים המפורסם בזני פרחים ייחודיים ובטווסים המטיילים בו להנאתם.

Monte Mottarone

מעל לסטרזה מתנוסס הר המוטרונה, אליו ניתן להגיע במספר דרכים: ברכבל הנמצא בפיאצה לידו (Piazza Lido) בעיירה סטרזה, או על ידי נסיעה בכביש נופי, המטפס מסטרזה אל פסגת המוטרונה (1491 מ') דרך העיירות וצו (Vezzo), ג'ינייזה (Gignese – 700 מ') ואלפינו (Alpino – 800 מ'). בפסגת ההר, המושלגת בחורף והמשמשת כאתר סקי, בר מסעדה ונקודות תצפית על האגם ועל הרי האלפים בצפון. מכאן אפשר לרדת מערבה לכיוון אגם אורטה – Lago d’Orta, אל העיירה הגדולה שלחוף האגם – אורטה סן ג'וליו.

Villa Pallavicino

בוילה פאלאויצ'ינו מסתובבים באין מפריע זברות, קנגורו, למות ושאר בעלי חיים, בפארק הזיאולוגי היפהפה, השוכן בכניסה הדרומית לעיר סטרזה. ילדים יכולים להתקרב אל החיות, לשחק במגרש המשחקים שבתוך גני הפארק, וטייל בין שבילי הפארק הבוטני המטופח שבמקום.

 פאלאנצה

 Villa Taranto

ביציאה מעיירת הנופש פאלאנצה לכיוון העיירה אינטרה (Intra) נמצאת וילה טרנטו, שלה גנים בוטניים נהדרים בהם מגדלים אלפי זני צמחים שהובאו לכאן מקצוות העולם. את הגנים הקים קפיטן סקוטי שרכש את הווילה בשנת 1931,  סביבה הקים גנים בסגנון 'הגן האנגלי', שיזכירו לו את מכורתו. כדי להבטיח את המשך קיומו של המפעל בו החל, הוענקו הווילה והגנים במתנה לממשלת איטליה.

קאנוביו

Santuario Madonna della Pieta’

בסמוך לקנוביו, העיירה האיטלקית הצפונית ביותר על הגדה המערבית של אגם מג'ורה, נמצאת כנסיית המדונה דלה פייטה, שהוקמה במאה ה-16 והורחבה על ידי  קרלו בורומאו. הכנסייה הוקמה בעקבות התגלות אלוהית שחוותה נערה בת 13, שהפכה את המקום למוקד עלייה לרגל.

אגם אורטה

 Orta San Giulio

העיירה אורטה סן ג'וליו היא 'בירת' אגם אורטה, מהקטנים שבין אגמי צפון איטליה. בעיירת נופש זו, המונה כ-4000 תושבים, כיכר המרכזית (Piazza Motta) הנמצאת על שפת האגם, בה ניצב בית העירייה הנאה שנבנה במאה ה-16. לאורך הכיכר ניצבים שורה של ארמונות עתיקים, הבנויים מעל ארכדות (Portici), בהן חנויות, מסעדות ובתי קפה, הצופים גם הם אל האגם. מדי יום רביעי מתקיים בכיכר זו יום השוק השבועי. מצפון לכיכר נמצא הרחוב העתיק ביותר בעיירה, Via Bersani, לאורכו נמצאים בתי מגורים מימי הביניים. ממערב לכיכר, על הגבעה, נמצאת כנסיית סנטה מריה אסונטה, שהוקמה כאות תודה על עצירת מגיפה שהתפשטה בעיירה במאה ה-15. מעל העיירה נמצא ה'סאקרו מונטה', 'ההר הקדוש' – ובו קומפלקס של 21 קפלות המוקדשות לפרנצ'סקו הקדוש מאסיזי, שנבנו במאות ה-16 וה-17 והשוכנות בתוך שמורת טבע מיוערת.

Isola di San Giulio

האי סן ג'וליו נמצא בלב האגם, כ-400 מטרים מן הגדה עליה נמצאת העיירה אורטה סן ג'וליו, ממנה אפשר להפליג אל האי. חלק נכבד משטח האי תופסת בזילקת סן ג'וליו הרומנסקית, שהוקמה במאה ה-11. היא נבנתה במקום בו הקים ג'וליו הקדוש כנסייה במאה ה-4 לספירה. ההפלגה אל האי אורכת כ-15 דקות.

 

נכתב ע"י דלית קצנלנבוגן, מדריכה בסולו איטליה