חווית הטיול לאיטליה – איך למקסם את ההנאה?

טוסקנהאם אתם בסביבות גיל 30, ותשאלו את הוריכם, האם הזמינו אי פעם טיול מאורגן לאיטליה, התשובה תהיה לבטח חיובית. הם ינצלו את ההזדמנות ויתחילו לספר לכם על הטיול המפורסם העונה לשם ״מיני איטליה״  ובו קיבלו את חווית הטיול לאיטליה מקרוב.

בעבר, לפני לפחות 30 שנה, הנוהג היה טיול של שבעה ימים שכלל את מה שהיו פעם ה״ההילייטס״ העיקריים בארץ המגף:

 

  • ביום אחד הספיקו ההורים להיות בגונדולה בוונציה ובערב כבר לראות את גבעות טוסקנה.
  • ביום אחר השכימו קום ליד הותיקן ברומא, אך זה היה כדי לנסוע 3.5 שעות ולהספיק להגיע בזמן לשייט מנאפולי לאי קאפרי.
  • את המגדל הנטוי בפיזה הם ראו, אך קרוב לוודאי פיספסו את שאר פנינות היופי והעניין שיש באזור זה כי… קדימה חייבים להמשיך ולרוץ הלאה, ורונה בצפון מחכה לנו ואסור לאחר, אחרת המרפסת של יוליה תיסגר!

 

כך התנהלו להם גם שאר ימי הטיול. בריצה מטורפת מאתר לאתר, בניסיון להספיק כמה שיותר, במעט זמן ולחזור עם חוויה איטלקית. איטלקית אולי. אך אותנטית אזורית ממש לא.

קרוב לשני עשורים שאנשים מבינים שכדי לחוות את איטליה בצורה נכונה יש להתמקד כל פעם באזור אחר. ״אבל בסופו של דבר זה אותה פיצה, אותה פסטה. ואותו מרכז עתיק…״ עונים מסמני ה״וי״. אך הכרות מעמיקה עם כל אזור ואזור בטיול מאורגן, המלווה במדריך מומחה- עושה את ההבדל.

 

איטליה מתחלקת ל-5 אזורי טיול עיקריים

5  אזורים שכל אחד מאופיין בנוף, מנהגים, שפה אוכל ותרבות השונים אחד מהשני

  • צפון איטליה: קו הערים ונציה, ורונה, מילאנו וצפונה (כולל הדולומיטים והאגמים).
  • מרכז איטליה: ליגוריה, טוסקנה, אומבריה ורומא (יחד עם מרקה ואברוצו הפחות מוכרות).
  • דרום איטליה: נאפולי והריביירה האמלפיטאנית, פוליה וקלבריה.
  • סיציליה וסרדיניה
  • האיים

 

כל אחד מהם הוא טיול מאורגן בפני עצמו. בתוך כל אזור עיקרי, קיימים מספר טיולים מאורגנים ממוקדי חבלי ארץ ספציפיים. רצוי וכדאי להתלבט ולהתחבט לפני הטיול לאיזה איזור כדאי לנסוע, להחליט על אזור ואז להנות מטיול רגוע עם אופי ייחודי.

 

טיול מאורגן לצפון איטליה משלב מזג אוויר נוח גם בקיץ בגלל הרי הדולומיטים, אוצר טבע שכנראה לא סתם  התעקשו האיטלקים שיהיה ברשותם בהסכמי השלום בסיום מלחמת העולם הראשונה. אזור ירוק, טבול באגמים קטנים המציע טיולים רגליים, בני כמה שעות ועדיין עם לחות נמוכה ואוויר נקי.

ערים מרכזיות כמו ורונה, פאדובה וויצ׳נזה, בעלות היסטוריה משפחתית, ציורית ואדריכלית בהתאמה, המאפשרות, בהדרכה נכונה, לצלול לתוך ימי הביניים לכמה שעות.

המטבח  באזורים אלה יהיה ייחודי בהתאם למקום בו תטיילו כאשר תתמקדו בריזוטו עם זעפרן המילאנזי, במאכלי הדגים של וונציה, בקנרדלי של הדולומיטים והטירמיסו של טרוויזו. בעיירות קטנות וציוריות תמצאו תמיד פסטיבל מקומי שישמח לראות בין החוגגים גם קבוצת אנשים מבחוץ אשר חווה את מנהגי המקום. את כל אלה כמובן אי אפשר להספיק ביומיים של ״צפון איטליה״ בתוך טיול מיני איטליה של ההורים.

 

טיול לדרום איטליה נחשף עד עתה באופן חלקי לתייר הישראלי ולכן טיול מאורגן לאזורים כמו פוליה, או  גורמה באברוצו יכולים להיות הפתעה חיובית, גם למי שכבר היה באיטליה.

הדרום, "מדזו ג'ורנו" בפי האיטלקיים, חי בקצב חיים אחר. כבישים ארוכים ונופים אין סופיים מהווים בסיס לטיול רגוע ושליו. אפשרות לנסוע גם בחורף בגלל מזג אוויר, לרוב, נוח . יתרונות נוספים הינם הקרבה לרומא  ופתיחתם של יעדי נחיתה נוספים (כמו בארי ונאפולי) ואתרים עם פחות עומס תיירותי בגלל היותם מוכרים פחות.

בפוליה עיירות וערי חוף כמו בארי, פולינאנו א – מארה וטראני שבהם הים הכחול משתלב עם צלחת פסטה במאכלי ים. בתי טרולי משונים בצורתם והיסטוריה יהודית עשירה.

באברוצו ניתן לשלב בין שיטוט בשמורות טבע וליקוט פטריות כמהין לבין ביקור בקו החוף והכרות עם בתי העץ הייחודים לדיג- הטראבוקו. עיירות שהזמן עצר בהן מלכת ופסטיבלים עונתיים כמעט לכל ירק ומאכל. רק תתנו למדריך או למדריכה – הם כבר יובילו אתכם לאיטליה האחרת.

לסיכום, מיני איטליה של פעם כבר הפך להיות נחלת העבר, היום שם המשחק בטיולים מאורגנים באיטליה זה המיקוד. בחר לך אזור ספציפי וטייל בו לעומק בליווי מדריך מומחה שיביא אותך לאתרים שלא כולם מכירים, למטבחים הפרטיים של משפחות מארחות ולסיפורים האישיים שלא תמיד יופיעו בכל ספר.

 

הכותב – אריאל די קאסטרו, מדריך בכיר בסולו איטליה