אטרקציות סביב האגמים של צפון איטליה

האגם הפופולרי והמפורסם ביותר בו מבקרים במהלך טיול מאורגן לצפון איטליה הוא אגם גארדה, אך הוא אינו האגם היחיד במדינת המגף. ניתן לשלב ביקור במגוון אגמים קסומים המוקפים באתרים שגם בהם כדאי לכם לבקר במסגרת טיולים מאורגנים לצפון איטליה.

אגם איזאו

איזאו

העיירה איזאו, נמצאת בצפון איטליה, משמשת כ’בירת’ האגם ומונה כ-8300 תושבים. זוהי עיירה נעימה שהייתה כבר בתקופה הרומית מרכז מסחרי חשוב. במהלך המאה ה-19 התפתחה מאד מבחינה תיירותית: באיזאו נמל סירות, טיילת רומנטית, ארמונות נאים וצבעוניים, סמטאות ציוריות וכיכרות, בהן נערכים מדי שבוע שווקים אזוריים. בכל סופשבוע ה-3 בכל חודש נערך בכיכר גאריבלדי שוק עתיקות ססגוני.

 • Pieve di San Andrea – פיאבה די סן אנדראה הוקמה במאה ה-5 אך נבנתה מחדש במאה ה-12 בסגנון רומנסקי. הכנסייה בעלת מגדל הפעמונים גבוה מאבן, וקירות מעוטרי פרסקאות, ביניהן סצנת ‘הסעודה האחרונה’ וציור המתאר את המלאך מיכאל. מול הכנסייה נמצאת כנסיית יוחנן המטביל, שהוקמה במאה ה-17 על שרידי בית הטבילה הקדום יותר, שנהרס במאה ה-16.
 • Monte Isola – מונטה איזולה, הנמצא באגם איזאו, הוא האי הגדול ביותר שבאגמי צפון איטליה: שטחו כ-4.5 קמ”ר. בפסגת האי, בגובה 600 מ’ מעל פני הים, נמצאת כנסיית המדונה דלה צ’ריולה, שנבנתה על שרידי כנסייה קדומה מהמאה ה-5, מהקדומות ביותר שמאכלסת צפון איטליה.  באי ההררי חיים כ-1800 תושבים. האי הוא גן עדן ירוק, בו אסורה תנועת מכוניות פרטיות (פרט לתושבים), וניתן להגיע אליו על ידי הפלגה מהכפרים סביב האגם.

אגם קומו

בלאג’ו

 • Villa Serbelloni – וילה סרבלוני, המוקפת גנים נהדרים הנמצאים מעל מרכזה העתיק של העיירה בלאג’ו, נבנתה בשנת 1605  על ידי הרוזן פרנצ’סקו ספונדרטי, שליטה של בלאג’ו, ועברה במאה ה-18 לידיו של הדוכס אלסנדרו סרבלוני, ששיפץ והרחיב את הווילה והקים סביבה את פארק ירוק, עשיר בצמחייה מגוונת בסגנון ה’גן האיטלקי’: אזור טבעי פתוח, מפוסל ומעוצב, המשלב גינות, חורשות, כיכרות, מזרקות, פסלים, בריכות, מערות מלאכותיות, גרמי מדרגות, שבילי הליכה, פינות נוי ומנוחה ומקומות תצפית על הרי האלפים ועל האגמים קומו ולקו. הגנים והווילה, המשמשת משנת 1959 למרכז מחקר וכנסים של קרן רוקפלר הניו יורקית, הם רכושו של המלון ההיסטורי המפואר וילה סרבלוני (ששמו, עד תחילת המאה ה-20, נקרא ‘גראנד הוטל בלאג’ו’). הן במסגרת טיולים מאורגנים לצפון איטליה והן עצמאית ניתן להצטרף לסיורים המודרכים בגנים שמתקיימים מדי יום בשעות 11:00 בבוקר ו-16:00 אחה”צ, מלבד יום ב’, בחודשים אפריל – אוקטובר.
 • Villa Melzi – וילה מלצי נמצאת על גדת אגם קומו, במערב בלאג’ו. היא הוקמה בשנת 1808 על פי הזמנתו של פרנצ’סקו מלצי ד’אריל, שהיה דוכס העיר לודי, סגן נשיא הרפובליקה הצ’יס-אלפינית ומקורבו של נפוליאון. כמו משפחות אצולה רבות באותה תקופה, גם הוא הקים לו וילה נאה על גדות אגם קומו, אזור שהפך פופולרי למדי לאצולה האיטלקית.  הווילה תוכננה על ידי הארכיטקט ג’וקונדו אלברטולי בסגנון ניאו קלסי. הגן המקיף את הווילה מעוצב בסגנון ה’גן האנגלי’ ועשירה בשרידים ארכיאולוגיים, פסלים, בריכות, גינות מעוצבות, פינות תצפית ועוד.

קאדנביה

קדנביה היא עיירת נופש מרובת וילות. העיירה דומה לאחרות שתראו בנסיעתכם במהלך הטיול המאורגן לצפון איטליה, אך ייחודית בכך שהיא נמצאת על גדתו המערבית של אגם קומו. ממנה ניתן להפליג במעבורת עם הרכב אל העיירה בלאג’ו ואל העיירה וארנה בעברו המזרחי של האגם. מקדנביה נשקף נוף יפה של האגם והעיירה בלאג’ו הנמצאת במרכזו.


צ’רנוביו

 • Piazza Risorgimento – פיאצה ריסורג’ימנטו – כיכר התקומה, היא הכיכר המרכזית של העיירה צ’רנוביו ונמצאת על שפת האגם. מסביב לכיכר בתי מלון, מסעדות ובתי קפה, פארק שעשועים לילדים ומעגן ובו סירות, אופנועי ים, סירות פדלים ואופניים להשכרה.
 • Villa d’Esta – במרכז העתיק של העיירה, על שפת האגם, ניצב עוד במאה ה-15 מנזר שהשתייך למסדר סנט’אנדראה ופעל בחסות בישוף העיר קומו. בתוך המנזר התגוררו הנזירות, אך במהלך השנים ננטש והוזנח, עד שנהרס לגמרי במאה ה-16, ועל חורבותיו בנה הקרדינל תולומאו גאליו וילה מפוארת, שהפכה בשנת 1873 לאחד המלונות המפוארים ביותר באירופה. המלון טובל בגן מדורג ירוק ומטופח, המשקיף אל האגם.

קומו

 • Duomo – הדואומו, קתדרלת העיר קומו, ניצב בלב העיר ברחבה המוקפת אחדים מהבניינים החשובים של העיר. הוא נבנה במאה ה-14. חזיתו, שעוצבה במאה ה-15, משלבת אלמנטים גותיים כמו חלון הרוזטה, ארבעת הצריחונים המעטרים אותה והחלונות המאורכים הקבועים מעל  דלתות הכניסה. בתוך הכנסייה המרהיבה ביופייה יצירות אומנות רבות מהמאה ה-16, ביניהם שטיחי קיר, ציורים של ברנרדינו לואיני וגואדנציו פרארי ומזבח מפואר, המוקדש לפטרון העיר סן אבונדיו, מעוטר פרסקאות המתארות סצנות מחייו.
 • Palazzo Broletto – פאלאצו ברולטו הוא מבנה ציבור ששימש את שליט העיר קומו, הפודסטה בונארדו דה קדאצו, במאה ה-13. הוא ניצב בין הדואומו ובין מגדל העירייה העתיק, שנבנה במאה ה-13.  חזיתו הגותית בעלת 4 הקשתות בקומת הכניסה, מצופה פסי שיש לבן, אדום ואפור, ושימשה להתכנסויות ציבוריות. במשך השנים שימש כתיאטרון, מאוחר יותר כארכיון וכיום כאולם לכנסים וכגלריה לתערוכות מתחלפות.
 • Torre del Comune – מגדל העירייה, הניצב לצד פאלאצו ברולטו ומשקיף על כיכר הדואומו, נבנה במאה ה-13 ושופת בתחילת המאה ה-20.

לקו

 • Casa Manzoni – בווילה זו, הנמצאת בעיר לקו שבדרום האגם, בילה המשורר והסופר אלסנדרו מצוני מספר שנים בימי נעוריו. מנצוני, שכתיבתו השפיעה רבות על עיצובה של השפה האיטלקית, נולד במילנו בשנת 1785. יצירת המופת הגדולה והמפורסמת שלו היא ‘המאורסים’, רומן המתאר תלאותיהם של  רנצו ולוצ’יה, זוג צעירים בלומברדיה של המאה ה-17, המנסים להינשא למרות התנגדות החברה הסובבת אותם. הווילה והעיר לקו מונצחים בספרו. בשנת 1818 מכר מנצוני את הווילה, שהייתה רכוש משפחתו עוד מתחילת המאה ה-17 וחזר למילנו. בבית מנצוני נמצאים כיום הגלריה העירונית לאומנות, ובה אוספי יצירות מהמאה ה-15 ועד ה-20 ומוזיאון מנצוני המציג כתבי יד מקוריים של יצירותיו, ספרים וכן פריטים הקשורים ליצירתו, שנאספו בחייו. בקומה הראשונה של הבית נשתמר הריהוט המקורי מתקופתו. במקום נמצאים ספריה וארכיון.  מנצוני נפטר במילנו בשנת 1873.
 • Piazza Manzoni – במרכז כיכר מנצוני נמצאת מצבת הזיכרון בגובה 4.5 מטר, מעליה פסלו של הסופר, ישוב בכסאו ומהרהר. הפסל, שגובהו כ-2.80 מטר,  הוצב כאן בשנת 1891, ומצבת הזכרון עצמה מעוטרת בתבליטים המתארים שלוש סצנות מספרו הנודע של מנצוני – ‘המאורסים’.

טרמצו

 • Villa Carlotta – וילה קרלוטה, הממוקמת בחבל צפון איטליה בין העיירות טרמצו וקאדנביה, נבנתה בסגנון ניאו קלסי במאה ה-18 ונקראת על שם קרלוטה נסיכת פרוסיה, שקיבלה את הווילה בשנת 1843 במתנה מאמה, מריאנה, לאחר נישואיה עם דוכס סכסוניה-מיינינגן, ג’ורג’. בתוך הווילה המפוארת יצירות אמנות רבות, ביניהם פסלים של אנטוניו קאנובה, ציורים, גובלנים ושטיחים, חפצי חן ורהיטי התקופה. גרמי המדרגות מעוטרי הפרחים מובילים אל הגנים המדורגים, הנושקים לאגם. מגני הווילה נשקף נופה היפה של העיירה בלאג’ו, הנמצאת במרכז האגם.

וארנה

 • Villa Monastero – וילה מוסרטו, הנמצאת בעיירה היפה וארנה, שבצפון איטליה, הייתה מנזר ששינה את יעודו המקורי והפך לווילת אצולה במאה ה-17. כיום נמצא שם מרכז קונגרסים השייך לעמותת המחקר CNR, סביבו גנים בוטאניים מרהיבים, הנמצאים על גדתו המזרחית של האגם וצופים אל בלאג’ו.

אגם מג’ורה

אנג’רה

 • Rocca Borromeo – טירת בורומאו היא דוגמא למבצר ימי-ביניימי משומר היטב: היא מתנשאת מעל צוק מסולע הניצב על הגדה המזרחית של אגם מג’ורה, ושימשה בעבר להגנה על העיר אנג’רה ולשליטה על תנועת הספינות באגם מג’ורה. בימי הביניים נשלטה על ידי הארכיבישופים של מילאנו, לאחר מכן על ידי משפחת ויסקונטי, ובמאה ה-15 עברה לידיהם של בני משפחת בורומאו העשירה, להם השתייכה גם הטירה הנמצאת ממול, בעיר ארונה. מהמגדל המרכזי שנבנה במאה ה-13, נשקף נוף נפלא של האגם, הרי אלפים  והעיר ארונה הנמצאת ממול, על הגדה המערבית.
 • Museo della Bambola – מאז שנת 1988 מארחת טירת בורומאו את המוזיאון לבובות ולבגדי ילדים. מדובר באוסף נדיר של בובות, משחקי ילדים, ספרים, בגדי ילדים תקופתיים ורהיטים מיניאטוריים המוצגים בצורה כרונולוגית מהמאה ה-18 ועד ימינו ומוצגים ב-12 חדרים בתוך הטירה. זהו אחד מאוספי הצעצועים הגדולים באירופה.

ארונה

 • Rocca Borromea – שרידי טירת בורומאו בארונה הם חלק מפארק ירוק, המשקיף על אגם מג’ורה והעיר אנג’רה שבגדה המזרחית. הטירה, בה תפגשו במהלך טיולים מאורגנים לצפון איטליה, שחלשה על סביבותיה, שלטה על התנועה באגם ושימשה להגנת העיר ארונה, נבנתה על ידי משפחת ויסקונטי ממילנו במאה ה-13, והורחבה אחר כך על ידי משפחת בורומאו, שליטי ארונה במאות ה-15 עד ה-18, להם השתייכה גם הטירה הנמצאת ממול בעיר אנג’רה. כאן נולד סן קרלו בורומאו (1538) שהיה ארכיבישוף מילאנו, ושפסלו העצום נמצא לא הרחק מכאן (ראה ‘Colosso di San carlone’). בימיו של נפוליאון, בתחילת המאה ה-19 הוחרבה הטירה, וכיום משמשת כחלק מהפארק ובערבי הקיץ נערכים כאן קונצרטים לקהל הרחב.
 • Chiesa Santa Maria di Loreto – כנסיית סנטה מריה די לורטו, הנמצאת ב’כיכר העם’ – פיאצה דל פופולו, הוקמה במאה ה-16, במטרה להכיל בתוכה העתק מושלם של ‘הבית הקדוש’ מלורטו (Loreto) – עיירה הנמצאת הנמצאת בחבל מארקה, אליה לפי המסורת הנוצרית הועברו שרידי ביתה הקדוש של מריה מנצרת. חזית הכנסייה מעוצבת בסגנון בארוקי, עם גרם מדרגות כפול ומרפסת קטנה מקורה מעל דלת הכניסה.
 • Colosso di San Carlone – פסלו הענק של קרלו בורומאו, הוא סן קרלו, ניצב צפונית לארונה על גבעה רמה, שהוקדשה זמן לא רב לאחר הפיכתו של זה לקדוש (1610). גובהו של הפסל 35 מטרים, והוא נוצר על פי הזמנתו של פדריקו בורומאו, אחיינו של סן קרלו, שהתכוון להפוך את הגבעה ל’הר הקדוש’ – Sacro Monte –  ולהקים מתחם ובו 15 קפלות המתארות תחנות בחייו של הדוד, שהפך בחייו למנהיג בתנועה הקונטרה-רפורמית של הכנסייה הקתולית. העבודות על הפרויקט החלו בשנת 1614, אך לא הושלמו מעולם. רק שלוש מהקפלות המתוכננות נבנו עד היום. ברחבה שליד הפסל נמצאת כנסייה, בה שוחזר חדר הולדתו של סן קרלו.

סטרזה

 • Isole Borromee – מול עיירת הנופש סטרזה, שבצפון איטליה, נמצאים שלושה איים, שנרכשו על ידי משפחת בורומאו העשירה ששלטה באיזור זה במאות ה-15 עד ה-18. את ה’אי היפה’ (איזולה בלה) הפך קרלו ה-3 לאי-ארמון עבור אשתו איזבלה, ‘אי הדייגים’ (איזולה דיי פסקטורי) היה המרכז השלטוני ו’אי האם’ (איזולה מאדרה’) הפך לגן פורח. האיים פתוחים למבקרים בין החודשים מרץ – אוקטובר, וניתן להגיע אליהם בהפלגה מהעיירה סטרזה.
 • Isola Bella, Pallazzo Borromeo – האטרקציה המרכזית ב’איזולה בלה’, האי היפה, היא ארמון בורומאו המפואר והגנים היפהפיים, המעוצבים בצורה המזכירה אונייה או ספינה ומכסים את רוב שטחו של האי. מטרת התכנית המקורית הייתה להנציח את עוצמתה ולייצג את תהילתה של משפחת בורומאו ולשם כך נשכרו טובי האדריכלים והאמנים של התקופה (סוף המאה ה-17).  מחוץ לארמון, על האי, נמצא כפר קטן ובו חנויות ומסעדות, ביניהן מסתובבים החתולים השמנים ביותר שראיתם בימי חייכם.
 • Isola dei Pescatori – בעבר כפר דייגים ציורי, וכיום מתפרנסים קרוב למאה תושביו מתנועת התיירים הרבה הזורמת לאיים. בין הסמטאות והחנויות הרבות נמצאות מסעדות דגים מצוינות.
 • Isola Madre – ‘אי האם’, איזולה מדרה,  הוא המרוחק, הגדול, הירוק והפחות מתוייר מבין האיים של צפון איטליה. באי ארמון וגנים בוטניים המפורסם בזני פרחים ייחודיים ובטווסים המטיילים בו להנאתם.
 • Monte Mottarone – מעל לסטרזה מתנוסס הר המוטרונה, אליו ניתן להגיע במספר דרכים: ברכבל הנמצא בפיאצה לידו (Piazza Lido) בעיירה סטרזה, או על ידי נסיעה בכביש נופי, המטפס מסטרזה אל פסגת המוטרונה (1491 מ’) דרך העיירות וצו (Vezzo), ג’ינייזה (Gignese – 700 מ’) ואלפינו (Alpino – 800 מ’). בפסגת ההר, המושלגת בחורף והמשמשת כאתר סקי, בר מסעדה ונקודות תצפית על האגם ועל הרי האלפים בצפון. מכאן אפשר לרדת מערבה לכיוון אגם אורטה – Lago d’Orta, אל העיירה הגדולה שלחוף האגם – אורטה סן ג’וליו.
 • Villa Pallavicino – בוילה פאלאויצ’ינו מסתובבים באין מפריע זברות, קנגורו, למות ושאר בעלי חיים, בפארק הזיאולוגי היפהפה, השוכן בכניסה הדרומית לעיר סטרזה. ילדים יכולים להתקרב אל החיות, לשחק במגרש המשחקים שבתוך גני הפארק, וטייל בין שבילי הפארק הבוטני המטופח שבמקום.

פאלאנצה

 • Villa Taranto – ביציאה מעיירת הנופש פאלאנצה לכיוון העיירה אינטרה (Intra) נמצאת וילה טרנטו, שלה גנים בוטניים נהדרים בהם מגדלים אלפי זני צמחים שהובאו לכאן מקצוות העולם. את הגנים הקים קפיטן סקוטי שרכש את הווילה בשנת 1931,  סביבה הקים גנים בסגנון ‘הגן האנגלי’, שיזכירו לו את מכורתו. כדי להבטיח את המשך קיומו של המפעל בו החל, הוענקו הווילה והגנים במתנה לממשלה.

קאנוביו

 • Santuario Madonna della Pieta’ – בסמוך לקנוביו, העיירה האיטלקית הצפונית ביותר על הגדה המערבית של אגם מג’ורה, נמצאת כנסיית המדונה דלה פייטה, שהוקמה במאה ה-16 והורחבה על ידי  קרלו בורומאו. הכנסייה הוקמה בעקבות התגלות אלוהית שחוותה נערה בת 13, שהפכה את המקום למוקד עלייה לרגל.

אגם אורטה

Orta San Giulio

העיירה אורטה סן ג’וליו היא ‘בירת’ אגם אורטה, מהקטנים שבין אגמי צפון איטליה. בעיירת נופש זו, המונה כ-4000 תושבים, כיכר המרכזית (Piazza Motta) הנמצאת על שפת האגם, בה ניצב בית העירייה הנאה שנבנה במאה ה-16. לאורך הכיכר ניצבים שורה של ארמונות עתיקים, הבנויים מעל ארכדות (Portici), בהן חנויות, מסעדות ובתי קפה, הצופים גם הם אל האגם. מדי יום רביעי מתקיים בכיכר זו יום השוק השבועי. מצפון לכיכר נמצא הרחוב העתיק ביותר בעיירה, Via Bersani, לאורכו נמצאים בתי מגורים מימי הביניים. ממערב לכיכר, על הגבעה, נמצאת כנסיית סנטה מריה אסונטה, שהוקמה כאות תודה על עצירת מגיפה שהתפשטה בעיירה במאה ה-15. מעל העיירה נמצא ה’סאקרו מונטה’, ‘ההר הקדוש’ – ובו קומפלקס של 21 קפלות המוקדשות לפרנצ’סקו הקדוש מאסיזי, שנבנו במאות ה-16 וה-17 והשוכנות בתוך שמורת טבע מיוערת.


Isola di San Giulio

האי סן ג’וליו נמצא בלב האגם, כ-400 מטרים מן הגדה עליה נמצאת העיירה אורטה סן ג’וליו, ממנה אפשר להפליג אל האי. חלק נכבד משטח האי תופסת בזילקת סן ג’וליו הרומנסקית, שהוקמה במאה ה-11. היא נבנתה במקום בו הקים ג’וליו הקדוש כנסייה במאה ה-4 לספירה. ההפלגה אל האי אורכת כ-15 דקות ומדריך מנוסה ישלב אותה במהלך טיול מאורגן לצפון איטליה.


מגוון היעדים האפשריים לשילוב במסגרת טיולים מאורגנים לצפון איטליה הוא עצום. ניתן למצוא אתרים המתאימים לכל טעם ולכן תחום עניין, החל מטיול מאורגן לצפון איטליה למשפחות וכלה בטיולי בוטיק המתאימים לתחומי עניין ספציפיים. לכן, חשוב להגדיר לעצמכם את הצרכים והרצונות שלכם בצורה טובה, על מנת לבחור טיול מאורגן לצפון איטליה המתאים בדיוק עבורכם.