הטיול המקיף לדרום איטליה

בהדרכת: ד"ר אמנון שמושקוביץ'

מפגש עם שורשי התרבות האיטלקית, ערש התרבות האירופאית, הדיאלוג הרב-דורי בין הנצרות ליהדות, שורשי הלאומיות האיטלקית ומקומה של המדינה במערכת היחסים הבין לאומית.
הפשיזם האיטלקי –  יחסו להיסטוריה התרבותית של איטליה וליהדות.
ייחודו של העולם היהודי שצמח שם מאז המאה השנייה לפני הספירה ועד מחנות העקורים שלאחר מלחמת העולם השנייה וספינות המעפילים. יוקדש פרק רחב לשנים שבין 1944-1949, שנים בהן עשרות אלפים מקרב הניצולים, יחד עם הבריגדה, אנשי ההגנה והמוסד לעלייה ב', רשמו פרק מפואר בהיסטוריה היהודית.
היסטוריה מרתקת, המעוררת לא מעט שאלות בנושאי דת, תרבות, חברה ופוליטיקה, מפגשים מיוחדים במינם עם מקומיים וכל זאת בליווי נופים מרהיבים, טעמים מגוונים ותנאים מפנקים.
כל אלה לוקחים אותנו דרומה מרומא, אל חבל ארץ פחות מתויר, אותנטי, המשלב מראות, טעמים ארכיטקטורה והיסטוריה המוגשים לתייר כארוחת גורמה משובחת.
הטיול ייחודי, משופע בחוויות מסוגים שונים, מרגש, מרתק ומהנה גם יחד. אינו קשה מבחינה פיזית ומיועד לכל גיל עם בריאות תקינה.

טיסה לאיטליה
15.09.2024 יום ראשון : ת"א - רומא

בערב נצא בטיסה לרומא. אחרי הנחיתה העברה והתארגנות במלון.

Ascoli piceno מרקה
16.09.2024 יום שני : רומא - אסקולי פיצ'אנו

הבוקר נעזוב את המלון לאחר שעתיים וחצי של נסיעה נגיע לסנטה סקולסטיקה, שם נפגש לשיחה מרתקת עם אב המנזר, ונבקר בקסם המנזרים התלויים.
נמשיך לעיר אסקולי פיצ'אנו כדי לפגוש שני תושבים ותיקים וחברים קרובים שילוו אותנו. בדרך נעצור לארוחת צהריים בSarni . הביקור באסקולי פיצ'אנו יפגיש אותנו עם עיר איטלקית דרומית טיפוסית, דרכה ניתן להבין את אקלים של האזור כולו. באסקולי נפגוש מאנשי המקום שישתפו אותנו לא רק בגאוותם על העיר, אלא גם ביחסי יהודים איטלקים לאורך דורות ועד היום. נפקוד את בית הקפה מילטי שהוא אתר מורשת איטלקית ויחד עם מדריכה מקומית נגיע למוזיאון העיר פינקוטקה, שהוא ייחודי ומרגש. ארוחת ערב משותפת. לינה באסקולי.

OFFIDA MARCHE
17.09.2024 יום שלישי : אסקולי פיצ'אנו Ascoli Piceno - אופידה

את היום נקדיש לביקור בעיר אסקולי פיצ'אנו. מחכה לנו שם חברה טובה בשם גלוריה, כולל מדריכה מקומית היא תלווה אותנו עם האנרגיות הבלתי נדלות שלה וסיפורי המקום. היא פשוט בת אסקולי גאה. דר' אמנון שמושקוביץ' יתרגם עבורנו לאורך כל הסיור ויוסיף המון ידע וחוויות משלו.
לעיירה יסודות עתיקים, מרשימים, עם מורשת ימי ביניימית ורנסנסית מפוארת. נבקר באתרי העיר, ששימרה את אופייה מתקופה זו. בכיכר פיאצה דל פופולו מהמאה ה- 13, כנסיית סן פרנצ'סקו הבנויה בסגנון גותי, נהנה מבתי הקפה הססגוניים ומהסיפורים שמספרות אבניה העתיקות של העיירה.
הסיור יחולק לשניים ובאמצע היום לאחר ארוחת צהרים עצמאית, המעוניינים בקצת שופינג יוכלו להתכבד והמעוניינים במנוחה קלה לקראת סיור הערב יוכלו לחטוף שלאפ שטונדה.
בעת הביקור נשלב אף נסיעה לרוקמות באופידה. ארוחת ערב עצמאית בכיכר העיר.
לינה באסקולי.

פוליה VIESTE
18.09.2024 יום רביעי : אסכולי - סן ניקנרדו - וייסטה Vieste

היום "נגלוש" דרומה עד לחופי הים האדריאטי. לאחר כשעתיים נגיע לכפר סן ניקנדרו החובק בתוכו סיפור מיוחד במינו. נפגוש שם את היהודים האבודים ובין היתר נשמע על מפגש הדור הקודם עם אנשי הבריגדה.
לאחר עוד שלוש שעות כשהים בהדרגה מתגלה במלוא תפארתו, נגיע לוייסטה, השוכנת לחופי חצי האי גרגאנו - Gargano. העברה למלון.
נחתום את היום בארוחת ערב משותפת. לינה בוייסטה.

Polignano A Mare (2) פוליה
19.09.2024 יום חמישי : שייט בחצי האי גרגאנו Gargano - בארי Bari פוליניאנו א'מארה - Polignano A Mare

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לשייט במערות ובניקבות שנוצרו ע"י גלי הים עם השתקפויות אור כחולות כבדולח המאירות את המערות, לאורך חופי חצי האי גרגאנו המצוקיים. נבקר עם הספינה במספר מערות חצובות בסלעי הגיר, כאשר כל אחת מייצגת תופעת טבע כמו למשל "מערת העטלפים" או "מערת העגבניות" ועוד.
בתום השייט לאחר הפסקה קצרה לארוחת צהריים "על הדרך" נמשיך עוד כברת דרך קצרה לבארי – עיר הבריחה וההעפלה. נתבונן בגלים, נשמע את הסיפורים ונוכל לדמיין, איזו דרמה התחוללה כאן בין השנים 1944-5 עד 1948.
ושוב נסיעה קצרה לפוליניאנו א'מארה -Polignano A Mare  עירו של דומניקו מודוניו, שהתפרסם בפסטיבל סן רמו בשנת 1962 עם השיר VOLARE .
נתמקם במלון במרכז העיר היפיפייה היושבת על צוק סלע ונצא לשוטט ברחובותיה המדהימים ביופיים. נשתה קפה ספצ'יאלה בבר בעל אותו השם ונספר על ההיסטוריה של המשקה.
ארוחת ערב עצמאית ואחר כך מי שמעוניין ממשיך להסתובב.
לינה בפוליניאנו א'מארה.

ALBEROBELLO- PUGLIA
20.09.2024 יום שישי : אלברובלו Alberobello - מרטינה פרנקה - לצ'ה

היום נפגש עם מחוז אפוליה המפורסם וניכנס עמוק לתוך עקב המגף. דרך נסיעה בחוות חקלאיות נגיע לסיור לאלברובלו  Alberobello  בירתה של ארץ הטרולים (Terra dei Trulli) הזרועה במבנים משונים האופייניים לאזור – מבנים עגולים המעוטרים במוטיבים עממיים. נלמד על אופיים של מבנים ייחודיים אלה, אשר חלקם משמשים למגורים, מוזיאונים, מסעדות וכנסיות.
נבקר אצל אנה מאריה בבוטיק המשרוקיות שקיים כבר עשרות שנים, נשמע את סיפור המשרוקיות ואת סיפור ביתה של אנה מאריה שקיים מהמאה החמש עשרה.
נמשיך ונעצור לביקור בעיר הלבנה מרטינה פרנקה, ולעת ערב נגיע לעיר הקסומה לצ'ה (Lecce), המכונה "פירנצה של הדרום" או "בירת הברוק של פוליה". נתמקם במלוננו ונצא לסיור בעיר העתיקה, בכיכר סנט אורונצו (Sant'Oronzo), בה נראה את שרידי האמפיתיאטרון הרומי, נצפה בבזיליקת סנטה קרוצֶ'ה (Santa Croce) שחזיתה המדהימה היא פאר אדריכלות "הבארוק הלֶצ'זי".
ארוחת ערב משותפת 
לינה בלצ'ה.

Santa,Maria,Al,Bagno,,Italy
21.09.2024 שבת : לצ'ה - סנטה מריה אל בניו - סנטה מריה דה לאוקה

30 דקות נסיעה, דרומה מלצ'ה, שוכנת עיירה קטנה עם סיפור גדול. סנטה מריה אל בניו. שם, במהלך המלחמה היה אחד ממחנות העקורים. שם נפגשו אנשי הבריגדה, עם הניצולים, עם אנשי ההגנה ועם האוכלוסייה המקומית שברובה הגדול סייעה אף היא למבצע ההעפלה. נבקר באחד מן המבנים ששימשו את העקורים ותושבי המקום הפכו אותו למוזיאון המספר את הסיפור.
משם נרד עוד דרומה, הכי דרומה שאפשר ממש לקצה המגף לעוד אחד מן המחנות שהתפרסם גם בעקבות סרט תיעודי מרתק  שנעשה עליו בשם: "אור בקצה המגף" . סנטה מריה די לאוקה.
כל היום כולו מוקדש למפעל הבריחה כולו ונשלב בו גם סיפורים של חברי הקבוצה שלנו.
לקראת ערב נחזור ללצ'ה. ארוחת ערב עצמאית.
לינה בלצ'ה.

Matera
22.09.2024 יום ראשון : לצ'ה - מאטרה

לאחר כ- 3 שעות נסיעה (כולל עצירה לשירותים וקפה) נגיע לעיר מאטרה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו שנקראה "הבושה של איטליה". ייחודה של העיר - מאות מערות בהן התגוררו בני אדם עד אמצע המאה ה - 20 וכן כנסיות החצובות בסלע - אטרקציה יוצאת דופן.
נתמקם במלון, ונצא יחד למרכז העתיק שלה. במקום נפגוש את אנה מריה, מדריכתנו בת העיר שתשלב בסיפוריה את ההיסטוריה של סבתה שחייתה במערות ותראה לנו את העיר כמו שרק מי שנולד וגדל בה יכול להראות. הסיפור האישי שלה מרתק.
במאטרה גם כיף לעשות קניות, ניתן גם לכך זמן. ארוחת ערב עצמאית. 
לינה במאטרה.

SORRENTO
23.09.2024 יום שני : מערות פרטוסה Pertosa Grotte Di - סורנטו Sorrento

את הבוקר נתחיל בנסיעה של שעתיים לביקור במערות הנטיפים פרטוסה, מערות נטיפים מדהימות, בהן זורם נהר תת קרקעי שמקורו עלום. אם יתאפשר נשוט בנהר (שייט תת קרקעי), ונגלה את הקשר בין המערות להיסטוריה של עמנו במלחמת העולם השנייה.
בשעות אחר הצהריים נעבור למחוז קמפאניה ונחצה את רכס האפנינים על מנת להגיע לסורנטו, אחת הערים היפות ביותר בדרום איטליה. נתמקם במלון ונצא יחד למרכז העיר השוקק חיים.
ארוחת ערב עצמאית.
את שלושת הלילות הבאים נלון בסורנטו.

capri קאפרי קמפניה
24.09.2024 יום שלישי : קאפרי - אנה קאפרי - סורנטו

את היום נקדיש לקאפרי (Capri) - האי של הקיסר טיבריוס ושל הרופא השבדי אכסל מונטה, מחבר "מגילת סן מיקלה". נפליג לאי היפהפה, עתיר הצוקים, ונשוטט בו ברכב וברגל.
נעלה לעיירה אנה קאפרי, נעלה ברכבל - כיסאות למונטה סולרו - "הר השמש" (מותנה במזג האוויר) ונשקיף על העולם מסביבנו. מונטה סולרו היא הנקודה הגבוהה ביותר באי המתנשאת לגובה של 600 מטרים. כאן נמצאת נקודת תצפית נהדרת על כל מפרץ נאפולי.
בסיום המסלול נכנס לבקר בוילה של אקסל מונטה, הסופר והרופא שבנה לו וילת חלומות באי, וכתב את מגילת סן מיקלה המפורסמת. בתום הביקור נשוב בשייט לסורנטו. נטייל לנו בכיף ברחובות המוארים והיפים של סורנטו, ארוחת ערב עצמאית במרכז העיירה.
לינה בסורנטו.

POSITANO
25.09.2024 יום רביעי : פוזיטאנו - חופי אמלפי Amalfi-Sorrento

בשעות הבוקר נצא מסורנטו באוטובוס לעיירה הציורית פוזיטאנו, נרד במיניבוסים לסיור בסמטאות הציוריות ונתרשם מהבתים התלויים על הצוקים. משם נמשיך בשייט לאורך קו החוף האמלפיטני עד לעיר אמלפי. באמלפי נסייר בכיכר המרכזית, נראה את הדואומו הניצב בראש גרם מדרגות גבוה ומרשים, ונלמד על עוצמתה הימית החשובה של העיר, אשר בה הומצא המצפן. ניקח את הזמן להתרשם מיפי המקום, מהקטקומבות שנותרו ומספרות על ימים עברו, נאכל צהריים ונחזור לסורנטו.
לעת ערב נצא יחד לאכול ארוחת ערב משותפת ושוב להנות מהמרכז ההומה אדם של סורנטו

פומפיי
26.09.2024 יום חמישי : פומפיי Pompei - רומא – תל אביב

הבוקר לאחר נסיעה קצרה נגיע לביקור בחורבות פומפיי  Pompei 'אתר מורשת עולמית' שכוסתה באפר וולקני בעקבות התפרצות הווזוב Vesuvio בשנת 79 לספירה, חורבותיה מרשימים ומספרים את הסיפור כולו. נחזור 2000 שנה לאחור במנהרת הזמן ונשוטט ברחובות העיר, בין חנויות, מסעדות, מאפיה, נציץ לבתי עשירים ובית המרחץ, נראה את תבניות האנשים שכוסו בעפר ונותרו בתנוחתם האחרונה. (באם יתאפשר לנו) נבקר בית הבושת המקומי המפורסם והמיוחד. וכל זאת על רקע הר הווזוב הניצב מנגד.
בתום הביקור נצא בנסיעה צפונה לכיוון רומא. העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה הביתה.

יציאה

15/09/24

חזרה

26/09/24

מחיר מבוגר בחדר זוגי

3395€

מחיר מבצע

3293€

מחיר ליחיד בחדר זוגי

4290€

מחיר מבצע

4161€

טיסות: חברת אלעל

15.09.24 ת"א -רומא  18:00 -20:40

26.09.24 רומא – ת"א 21:50 – 02:10

חלוקת לילות בטיול

1 לילה באזור שדה התעופה של רומא

2 לילות באסקולי פיצ'אנו

1 לילה בוייסטה

1 לילה בפוליניאנו א'מארה

2 לילות בלצ'ה

1 לילה במאטרה

3 לילות בסורנטו

המחיר כולל

 • טיסות אל על לרומא וחזרה, כולל מיסי נמל.
 • מזוודה וכבודה למטוס הלוך ושוב
 • 11 לילות במלונות בדרגת 4* על בסיס ארוחת בוקר
 • 4 ארוחות ערב
 • אוטובוס תיירים ממוזג ונוח צמוד למסלול הטיול.
 • מדריך – דר' אמנון שמושקוביץ'
 • כניסות וביקורים כמתואר במסלול
 • מדריכים מקומיים על פי הצורך
 • תשר לנותני שירותים בחו"ל (למעט דמי סבלות בבתי המלון)

המחיר אינו כולל

 • התייקרויות דלק לאחר תאריך 01.01.2024
 • תשר למדריכי הטיול (מקובל 5 יורו לאדם ליום)
 • כל הוצאה נוספת שאינה כלולה תחת הסעיף "המחיר כולל".

מחיר לאדם בחדר זוגי: 3395 €

להצטרפות לביטוח נסיעות לחו"ל

ט.ל.ח