טיול ריביירות – ליגוריה וחוף התכלת

בהדרכת: טל עופר

כשאומרים 'ריביירה' – אנחנו רואים בעיני רוחנו את החופים הרומנטיים של צפון איטליה ודרום צרפת, גן עדן לאוהבי החיים הטובים. כאן, לאורך חופי הים התיכון, נמצא נופים מרהיבים, מפגש דרמטי של ים והרים. נמצא כאן כפרים ועיירות פרושים לאורך החוף ובהם בתי קפה מפנקים, או כפרים קטנים תלויים בתלילות על מורדות ההרים. נמצא כאן שווקים ססגוניים, אוכל משובח, יין טוב, ושפע תרבות, אמנות ומסורת רבת שנים.
בטיולנו נבקר בעיר הנמל ג'נובה, נפליג לפורטופינו שבה חבוייה האהבה, נצעד בסימטאות של כמה מכפרי הצ'ינקווה טרה, ניסע לאורך הדרך המתפתלת לאורך הים, ולא נשבע מעוצמת היופי כשנבקר בכמה מהעיירות המפורסמות בעולם: סן רמו, ונטימיליה, מנטון, אז, ניס בירת "חוף התכלת", וכמובן מונטה קרלו שבנסיכות מונקו. החיים הטובים – אמרנו?

ג'נובה ליגוריה
יום שני 16.09 , ת"א – מילאנו – ויג'באנו – ג'נובה

בבוקר נצא בטיסה למילאנו, איטליה.
בדרכנו דרומה לכיוון ג'נובה, נעצור בעיירה קטנה, ויג'באנו Vigevano, המשלבת אמנות, תעשיית נעליים וגידולי אורז. נבקר בפיאצה דוקאלה, הכיכר המרכזית של העיר, המהווה דוגמה נהדרת לתכנון רנסנסי מתקופתו של לודוביקו איל מורו, דוכס מילאנו. הכיכר מוקפת ארקדות מקושתות וקירות מצויירים משלושת צדדיה, וחולשת עליה חזית הקתדרלה הקמורה בסגנון בארוק. כמה מפתיע למצוא מגן דוד על הריצוף שלפני הכנסיה...
בתום ביקורנו נמשיך לג'נובה. הגעה למלון. ארוחת ערב

SANTA MARGHERITA סנטה מרגריטה ליגוריה
יום שלישי 17.09 , ג'נובה – סנטה מרגריטה – שייט לפורטופינו

את הבוקר נקדיש לעיר הימית הגדולה והיפה ג'נובה, הבנויה בצורה של אמפיתאטרון הררי. נערוך תצפית מדרך הנוף אל עבר העיר, נסייר באתרי העיר החשובים - כיכר דה פרארי, קתדרלת סן לורנצו, הסמטאות הציוריות (הקארוג'י) של העיר העתיקה, ולא נפסח על ויה גריבאלדי וארמונות האצולה הבנויים לאורכו. וכמובן- איזור הנמל השוקק.
אחר הצהריים נמשיך לעיירה סנטה מרגריטה. מהרציף שלאורך הטיילת נעלה על סירה בדרכנו לנמל הצר של פורטופינו Portofino. שם נשתה קפה או נלקק גלידה באחד מבתי הקפה של חוג הסילון המקומי ונתרשם מבתיה הצבעוניים המיוחדים של העיר. נחזור בשייט לסנטה מרגריטה.
ארוחת ערב וחזרה למלוננו.

CINQUE TERRE ליגוריה
יום רביעי 18.09 , לה ספציה - צ'ינקווה טרה - קיאבארי

הבוקר ניסע לעיר לה ספציה, שמעבר להיותה שער הכניסה לחמש האדמות - ה"צ'ינקווה טרה", ואחת מערי הנמל הגדולות והמרכזיות באיטליה, היא גם מכונה "שער לציון". במסגרת העליה הבלתי ליגלית לארץ בתום מלחמת העולם השניה, יצאו מלה ספציה אוניות מעפילים. על אחד מרציפיה הוקמה אנדרטה המנציחה את מאבקם העיקש של 1014 יהודים ניצולי שואה כנגד חיילים בריטים שניסו למנוע את יציאתם מהנמל לכיוון א"י, פרשה הידועה בשם "פרשת לה ספציה".
בהמשך, נעלה על רכבת שתיקח אותנו היישר ל"חמש האדמות" – הצ'ינקווה טרה, איזור פראי וציורי על שפת הים הליגורי. נגיע לעיירת הדייגים הצבעונית מאנארולה, נטייל ונהנה מיופיה ומתצפית עוצרת נשימה על המתלול שמעל העיירה ועל הבתים הצבעוניים הצמודים לצלע ההר. נמשיך ברכבת לפנינה הבאה באזור – העיירה ורנאצה. נלמד על חיי המקומיים, על עיבוד אדמה בטרסות התלולות ונהנה ממראה הים והצוקים במקום הקסום.
בדרכנו חזרה לג'נובה, נעצור בקיאבארי Chiavari, עיירת נופש המצויה ליד הים, שראשיתה כמחנה רומי, גדלה והתפתחה מאוד בימה"ב ובמאה ה- 16. היום היא המקום המושלם לטעום ולאכול את הפוקאצ'ה הכי טובה בליגוריה.
חזרה למלוננו וארוחת ערב.

Finalborgo ליגוריה
יום חמישי 19.09 , סאבונה - פינלבורגו - סן רמו

הבוקר נצא מערבה, לחלקה השני של הריוויירה האיטלקית. תחנתנו הראשונה תהיה סאבונה Savona - עיר נמל, אבל גם עיר של חופים חוליים שלאורכם נטועים עשרות עצי דקל, מה שהעניק לעיר את השם "ריביירת הדקלים. נתרשם ממצודת העיר  Fortezza del Priamar, ומרציפי ההטענה העתיקים  Antica darsena  ומהמגדל המרובע הקטן (Torretta), שהיה חלק מחומות העיר העתיקה של סבונה. גולת הכותרת של סבונה היא הקפלה הסיסטינית שהוקמה כמאוזוליאום עבור הוריו של האפיפיור סיקסטוס ה-4 במאה ה 15. נתרשם מהיכל מעוטר זה ובמיוחד מציורי התקרה.
נמשיך לפינלבורגו Finalborgo  -עיירה הררית עתיקה מוקפת חומה. נכנס בשערי העיר ונטייל בין הסמטאות, הכיכרות, מגדלי השמירה המעוגלים ובתי האבן, כשעל הכל שורה אווירה קסומה של עיר ימי ביניימית נשכחת.
בתום ביקורנו נצא אל סן רמו, העיירה המפורסמת ביותר בחלק זה של הריביירה.
נטייל לאורך הטיילת, נראה את הקאזינו המפורסם ונגיע למלוננו באזור. ארוחת ערב.

EZE, FRANCE
יום שישי 20.09 , דולצ'אקווה - צרפת: מנטון - Eze

הבוקר ניפרד מהריביירה האיטלקית בביקור בכפר  דולצ'אקווה Dolceacqua. הכפר, החבוי בין הגבעות של עמק נרוויה, התפרסם בעידן המודרני כאשר הצייר האימפרסיוניסטי קלוד מונה צייר אותו על רקע המצודה והגשר הישן. ניכנס גם אנחנו לתוך הציור כשנטייל בין הסמטאות, הגלריות, סדנאות האמנים והמעברים הנסתרים שבין הבתים.
בתום ביקורנו נמשיך מערבה, ולאחר שנעבור את הגבול ונתחיל לשמוע צרפתית, נגיע לעיר הראשונה בחוף התכלת - מנטון Menton. העיר היא שילוב של צרפת ואיטליה והדבר מתבטא בארכיטקטורה, בצבעים, בסמטאות  ובאומנות, וכמובן בריבוי עצי הלימון שבה. נבקר בבית העירייה כדי להתרשם מאולם החתונות שצייר האמן ג'אן קוקטו.
נמשיך לאֶז Eze, מהכפרים התלויים של פרובנס, הנחשב לאחד הכפרים היפים ביותר בריביירה, ממוקם על ראש גבעה ומתאפיין בביצורים, סמטאות תלולות, ובתים עתיקים וסדנאות אמנים.
הגעה למלון באזור ניס וארוחת ערב.

nice-g425572e74_1920
שבת 21.09 , ניס

את היום נקדיש  לניס – בירת "חוף התכלת" (הריביירה הצרפתית). עיר עתיקה שהוקמה על ידי מתיישבים יווניים ונקראה על שם אלת הניצחון היוונית – ניקי. הרבה גלגולים עברו על העיר, שהייתה חלק מהטריטוריה האיטלקית של בית סבוי עד 1859, כשבמסגרת החלפת השטחים עברה העיר לידי צרפת. במהלך המאה ה-19  הפכה ניס למרכז תיירותי חשוב לחופי הים התיכון. העיר היא חגיגה לאוהבי אמנות.
נטייל בעיר, נראה את בית האופרה, את שוק הפרחים, את ארמון נסיכי בית סבוי ואת האזור בו נולד ג'וזפה גריבלדי, המזוהה יותר מכל עם המאבק לשחרור איטליה. נטייל בסמטאות העיר העתיקה שבסמוך לו היה ממוקם הגטו היהודי.
נבקר במוזיאון הלאומי של הבשורה התנ"כית של מארק שגאל, בו מוצגים 12 ציורים על פי נושאים מספרי "בראשית" ו"שמות"- מאדם וחווה, נוח והמבול, משה בהר סיני, וששה ציורי אהבה על פי "שיר השירים".
אחר הצהריים נבקר בוילה אפרוסי דה רוטשילד - בעצם ארמון מפואר של אחת המשפחות היהודיות הידועות והעשירות ביותר בזמננו, בנוי על מצוק, משקיף אל הים ומוקף בשבעה גנים מרהיבים בסגנונות שונים.
ארוחת ערב וחזרה למלון.

fountain-gce6fb430a_1280
יום ראשון 22.09 , סיינט פול דה ואנס

בבוקר ניסע לסיינט פול דה ואנס, Saint-Paul de Vence, ללא ספק אחד הכפרים המיוחדים ביותר והידועים בריביירה הצרפתית. עיירה עתיקה ומבוצרת, שהפכה להיות עיירת אמנות ותיירות. הסמטאות משופעות בגלריות וחנויות מיוחדות. בפינות שונות בכפר מוצגים פסלים רבים, חלקם מקוריים וחלקם העתקים. בכפר נהגו להתארח אמנים ואנשי רוח כדוגמת איב מונטאן וסימון סיניורה, פיקאסו, מאטיס, ז'ק פרוור, וכמובן מארק שאגאל שחי כאן כ-20 שנה ואחרי מותו נקבר בבית הקברות המקומי. אחרי שנראה את כל אלה, נבקר ב מוזיאון הקרן "מאג" (Maeght) לאמנות מודרנית ובת זמננו, קרן פרטית שהקימה בשנת 1964 מוזיאון יוצא דופן בעיצובו מחוץ לכפר ובו גן פסלים, תערוכות זמניות, ציורים ופסלים של אמנים ידועים כמו בראק, שאגאל, ג'אקומטי, פרננד לז'ה, אלכסנדר קאלדר, מירו, בוטרו ואחרים.
(במידה ויתאפשר, נסיים את יומנו בביקור בביתו של הצייר אוגוסט רנואר בקנייה סור מר).
נשוב למלוננו לארוחת ערב לסיום הטיול.

 

Colorful,Street,In,Antibes,Walkway,And,Shops,View,,Southern,France
יום שני 23.09 , גראס – אנטיב - ניס - תל אביב

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לגראס Grasse, עיירה קטנה בפרובנס הידועה כמרכז עולמי של תעשיית הבשמים. שדות הלבנדר והיסמין סביב העיירה היו בעבר המקור העיקרי לתעשיה זו, שעליה נלמד תוך כדי ביקור באחר מהמפעלים הגדולים בעיר.
נסיים את טיולנו בביקור באנטיב, עיירת נופש לאורך חוף התכלת, המתהדרת בהיסטוריה ארוכה שתחילתה בעיר היוונית אנטיפוליס והמשכה כעיר רומית ועיר נמל שאיבדה במהלך הדורות את חשיבותה. במאה 19 עלתה שוב על המפה, והפעם כאתר תיירותי אטרקטיבי. במרינה האלגנטית עוגנות יאכטות של שועי עולם. מעבר לחומות נמצא סמטאות צרות, חנויות קטנות, בתי קפה ושוק פרובינסאלי אופייני. אבל גולת הכותרת - מוזיאון המוקדש ליצירותיו של פיקאסו. הצייר המפורסם התגורר וצייר במשך כמה חודשים בטירת גרימלדי שעל חומות העיר, והתנה שיצירותיות יוצגו במקום בו נוצרו.
בתום ביקורנו ניסע לשדה התעופה של ניס לטיסה חזרה ארצה.

יציאה

16/09/24

חזרה

23/09/24

מחיר מבוגר בחדר זוגי

2595€

מחיר מבצע

2517€

מחיר ליחיד בחדר זוגי

3190€

מחיר מבצע

3094€

המדריך

טיסות: חברת אלעל

LY 381  16 SEP 1 TLVMXP 0745  1055

LY 224  23 SEP 1 NCETLV 2125  0210   24SEP

 

חלוקת לילות בטיול

3 לילות בג'נובה

1 לילה בסן רמו

3 לילות באזור ניס

המחיר כולל

 • טיסות אל על למילאנו וחזרה מניס כולל מיסי נמל ובטחון.
 • 7 לילות בבתי מלון בדרגת 4* על בסיס ארוחת בוקר Buffet.
 • 7 ארוחות ערב.
 • אוטובוס תיירים ממוזג ונוח, צמוד למסלול הטיול.
 • מדריכה מצוות סולו איטליה – המומחים לארץ המגף – טל עופר
 • כניסות וביקורים כמתואר בתכנית.
 • מדריכים מקומיים על פי הצורך.
 • תשר לנותני שירותים בחו"ל. (לא כולל שרות סבלים בבתי המלון ומדריכת הטיול)
 • ערכת שמע (אוזניות) אישית.

המחיר אינו כולל

 • התייקרות דלק לאחר תאריך 01.01.24
 • תשר למדריך הטיול (מקובל 5 יורו לאדם ליום)
 • כל מה שאינו תחת הסעיף "המחיר כולל".

 

מחיר לאדם בחדר זוגי: 2595 €

להצטרפות לביטוח נסיעות לחו"ל

סדר הטיולים עשוי להשתנות בהתאם לשיקול דעת המדריכה.

ט.ל.ח