טוסקנה

טוסקנה (Toscana) נחשבת לאחד מחבלי הארץ היפים, המלהיבים, הקסומים והרומנטיים ביותר שיש באיטליה. מחוז טוסקנה שוכן במרכז איטליה, בירתו פירנצה ומתגוררים בו כמעט 4 מיליון תושבים. טוסקנה נחשבת לאחד מיעדי התיירות הפופולריים בקרב ישראלים ותיירים מכל העולם, רבים מגיעים מדי שנה לטייל באזור וליהנות מנופים ירוקים ורחבי ידיים עם כרמים ויקבים מעולים, לטייל בערים מעניינות כמו פיזה, פירנצה וסיינה, לבלות במסעדות המעולות, ללקק את הגלידה הטובה בעולם, ללגום יינות משובחים, ליהנות משופינג בחנויות אופנה מיוחדות וללון במלונות בוטיק ובווילות מפנקות ויוקרתיות.

המקום בו החלה תקופת הרנסנס

באזור טוסקנה התפתחה תנועת הרנסנס שהשפיעה על איטליה ועל אירופה כולה. הייתה זו תנועת תחייה תרבותית, פילוסופית ואמנותית שהחלה בטוסקנה בימי הביניים המאוחרים והתפשטה בהדרגה לרחבי אירופה. אזור טוסקנה שופע באתרי תיירות ובאטרקציות אומנותיות רבות, מבני ציבור דתיים מרשימים בעלי ארכיטקטורה ייחודית כמו הקתדרלה של פירנצה והמגדל הנטוי בפיזה, מוזיאונים מעולים עם ציורים ופסלים כמו גלריות האופיצי והאקדמיה בפירנצה, ערים מימי הביניים כמו סיינה וסן ג'ימיניאנו וכמובן כרמים, יקבי בוטיק, שווקים שבועיים ומסעדות מעולות.

ההיסטוריה של אזור טוסקנה לוקחת אותנו אחורה אל המאה ה-10 לפני הספירה, כששבטים אטרוסקים היגרו למרכז איטליה והתיישבו באזור בזכות הקרקע הפורייה. במאות ה-7-8 לפנה"ס הקימו האטרוסקית במרכז איטליה את ממלכתם, אטרוריה, שהיתה קונפדרציה של ערי מדינה. לאטרוסקים הייתה תרבות מפותחת שהתחרתה בתרבותם של היוונים והמצרים, בני תקופתם. במאה ה-3 לפני הספירה נכבשה אטרוריה על ידי הרומים שהטביעו בה את חותמם. ערים אטרוסקית-רומיות בטוסקנה הן וולטרה, קיוזי, קורטונה, סיינה, פיסטויה, פיזה, סטורניה, סובאנה ועוד.

לאחר התפוררות האימפריה הרומית עבר האיזור תקופות כיבוש תחת האוסטרוגותים, הביזנטים והלומברדים. בתקופתו של קארל הגדול הופך האזור מדוכסות למחוז ונשלט על ידי משפחות אצולה. בימי הביניים מתפתחות במחוז טוסקנה ערי מדינה המתקיימות במרחב הנשלט על ידי שתי 'מעצמות' – מדינת האפיפיור שיושב ברומא ברומא והקיסרות הרומית הקדושה שמרכזה בגרמניה. כל עיר מנסה להתחזק על חשבון השנייה ולשלוט על כל טוסקנה. פיזה, שהייתה עיר נמל עשירה, הופכת להיות העיר הגדולה והחשובה בטוסקנה במאה ה-11, לוקה הופכת למרכז מסחרי משגשג הודות לייצור טקסטיל והמסחר במשי במאה ה-12, סיינה – אוייבתה המושבעת של פירנצה – גוברת עלייה במאה ה-13 ומגיעה לשיא התפתחותה ועושרה אך מובסת על ידה ועל ידי המגפה השחורה במאה ה-14. פירנצה הופכת לעיר החזקה מכל ערי טוסקנה בין המאות ה-14 וה-16 ושליטיה, בני משפחת המדיצ'י, מייסדים את דוכסות טוסקנה, המתקיימת בחסות האימפריה הרומית הקדושה. בזכות הבנקאים הפלורנטינים, משפחות האצולה, המשכילים, המשוררים, הסופרים, הציירים והפסלים הרבים שפעלו בתחומיה במאות ה-14 עד ה-16 הופכת טוסקנה ובמיוחד פירנצה למרכז תרבותי ואומנותי שיתרום תרומה עצומה לרנסנס האיטלקי.

הדוכסות הגדולה של טוסקנה התקיימה מהמאה ה-16 ועד המאה ה-18, אז עברה לשליטת האימפריה האוסטרית. במאה ה-19 מתחיל תהליך איחוד איטליה וטוסקנה הופכת בשנת 1860 לחלק ממלכת איטליה. פירנצה הופכת להיות בירתה של ממלכת איטליה המאוחדת משנת 1865 ועד 1871, כשרומא נכבשת על ידי תנועת האיחוד והופכת לבירת הממלכה.

טיולי יין בטוסקנה

טיול מאורגן בטוסקנה, הידועה ביקבים וביינות האיכותיים המיוצרים בה, כולל סיורים בכרמים וביקבים מובילים וטעימות של יין. מומלץ לטייל לאורך דרכי היין השונות של טוסקנה וליהנות מנוף עוצר נשימה של עמקים פוריים וגבעות ירוקות, שורות הגפנים והברושים, האחוזות הכפריות ויקבי בוטיק.

למרות שטוסקנה ידועה בעיקר ביינות הקיאנטי המפורסמים, יש במחוז הפורה עוד מבחר יינות מפורסמים ומשובחים כמו וינו נובילה די מונטפולצ'אנו, ברונלו די מונטלצ'ינו ועוד. ישנם טיולים מאורגנים לטוסקנה המתמקדים בקולינריה הידועה באזור, כך ניתן לשלב בין סיורים גסטרונומיים נפלאים ומרגשים לבין סיורים ביקבים וטעימת יינות משובחים.

אטרקציות פופולריות במחוז טוסקנה

מחוז טוסקנה שבאיטליה מציע אטרקציות רבות ומגוונות. מומלץ לבקר באתרי ה'חובה' בפירנצה כמו גלריית ה'אופיצי' הנחשבת לאחת החשובות בעולם האמנות בה נמצאות היצירות החשובות ביותר של אמני הרנסנס. בקרו בגלריה של האקדמיה שם נמצא פסל 'דוד' של מיכלאנג'לו, בכיכר הסיניורה המשמשת מוזיאון פתוח של פסלים, ביניהם הפסל המדהים של בנוונוטו צ'ליני, 'פרסאוס והמדוזה', 'יהודית והולופרנס' של דונאטלו ו'חטיפת הנשים הסביניות' של ג'אמבולוניה. בקרו בארמון העתיק (פאלאצו וקיו) ובגשר העתיק (פונטה וקיו), שניהם נחשבים לסמלים החזותיים העיקריים של פירנצה. ליבה הדתי של פירנצה הוא הדואומו (הקתדרלה), לידו ניצבים בית הטבילה מהמאה ה-11 ומגדל הפעמונים – שלושה מבנים מונומנטאליים שאין להחמיץ בפירנצה. בנוסף לכל אלו – אל תוותרו על שיטוט בשוק העור, ובמיוחד בשוק האוכל המקורה, שקומתו העליונה הפכה למתחם אוכל מעוצב ועכשווי.

בנוסף, אין לפספס אתרי חובה כמו כיכר הקאמפו והקתדרלה של סיינה, העיר העתיקה של לוקה המציעה כנסיות רומנסקיות מרשימות ביופיין וכיכר אליפטית הבנויה על שרידי אמפיתיאטרון רומי, מנזר מונטה אוליבטו מג'ורה השוכן בגבעות שמדרום סיינה, עיירת הגבעה קורטונה המשתפלת אל עמק קיאנה, העיירה הציורית פיטיליאנו המכונה 'ירושלים של טוסקנה' בזכות הקהילה היהודית שישבה בה, סן ג'ימיניאנו המכונה 'מנהטן של טוסקנה' בזכות מגדליה וכמובן מתחם ה'קאמפו סנטו' עם הקתדרלה, בית הטבילה והמגדל הנטוי של פיזה. כמו כן, רצוי לא לפספס ביקור בארצו, אחת הערים העתיקות בטוסקנה, בה מתקיים מדי יום א' הראשון בכל חודש שוק עתיקות ענק ברחובות העיר העתיקה. בעיר זו צולם הסרט 'החיים יפים' של רוברטו בניני.

טיול מאורגן בטוסקנה

סולו איטליה מזמינה אתכם לבחור בטיול מאורגן לאיטליה טוסקנה וליהנות מחוויה אינטלקטואלית מלהיבה ומשכרת חושים. במהלך טיול מאורגן בטוסקנה זוכים למדריך מנוסה המכיר היטב את טוסקנה, אוטובוס תיירים צמוד, אטרקציות מלהיבות ומיוחדות וטיול עומק איכותי המשלב בין היסטוריה, אמנות ותרבות לבין חגיגה קולינרית, יינות מעולים, בילויים וקניות. ניתן לבחור טיולי עומק בטוסקנה כמו טיול קולינרי ו/או טיול יקבים במחוז טוסקנה. הטיולים המאורגנים של סולו איטליה לטוסקנה כוללים ביקור בערים סיינה, סן ג'ימיניאנו, וינצ'י, פיזה, לוקה, פירנצה ועוד. היתרון העצום של טיול מאורגן בטוסקנה על פני טיול עצמאי: אתם יוצאים בראש שקט, ללא דאגות, הכל כבר תוכנן ואורגן עבורכם וכל מה שאתם צריכים זה רק להירגע וליהנות. כמובן שבטוסקנה יש עוד יתרון: אפשר לשתות יין במהלך הטיול – מה שקצת קשה אם צריך לנהוג אחרי הביקור ביקב.

טיול עצמאי ולינה בטוסקנה

בעזרת המומחים של סולו איטליה תוכלו לתכנן גם טיול עצמאי ולבחור מלונות, בתי חווה או וילות מפנקות בטוסקנה, להרכיב מסלול מלהיב המתאים להרכב ולמאפייני הנוסעים, לחסוך עלויות ולהזמין טיסות זולות ורכב להשכרה במחיר משתלם.

מלבד טיולים מאורגנים ניתן כמובן לתכנן חופשה עצמאית עם רכב שכור. בטוסקנה שפע אפשרויות לינה, החל ממלונות יוקרה מפוארים, מלונות בוטיק קסומים בערים עם עיצוב מרהיב, וילות מפוארות, בתי נופש הממוקמים על גבעות ירוקות או בלב כרמים, אירוח כפרי בבתי חווה, בתי נופש ואכסניות.

רבים מעדיפים לשכור וילה מפנקת בלב טוסקנה, כך ניתן לצאת לטיולי כוכב באזור וליהנות מאירוח נפלא. הפתרון מתאים למשפחות עם ילדים, לזוגות חברים וגם לזוגות רומנטיים.

בנוסף, כדאי לשקול לינה בבתי חווה שהפכו למתחמי אירוח – צורת האירוח האופיינית ביותר לטוסקנה, הנקראת אגריטוריסמו (Agriturismo). מקומות האירוח מציעים אווירה כפרית חמימה ולבבית, ארוחות בוקר מפנקות ומתקנים שונים לרשות האורחים.