אומבריה – דרום ומרכז המחוז

Marmore waterfalls UMBRIA מפלי השיש אומבריהלמרות שמחוז אומבריה הוא חבל הארץ היחיד במרכז איטליה שאין לו מוצא לים, מים לא ממש חסרים כאן: אומבריה שופעת נהרות, הררית, מיוערת וירוקה ביותר. טיול רגוע בלב הירוק של איטליה

אם חיפשתם טיול המשלב נופים מרגיעים, עיירות גבעה מימי הביניים, אוכל פשוט וטעים והרבה הרבה שקט מסביב – אומבריה היא המקום בשבילכם. בזכות העובדה שאומבריה אינה גדולה, מומלץ להתמקם במהלך הטיול במקום לינה אחד או שניים ומהם לצאת לטיולי 'כוכב'.

אז מתי לנסוע? אין ספק שחודשי האביב, מסוף אפריל ועד סוף יוני, הם המתאימים ביותר לטיול באזור, לא רק בגלל התעוררות הטבע לאחר חודשי החורף אלא גם בזכות החגיגות המסורתיות המתקיימות בחבל אומבריה בעונה זו. שבוע הוא פרק זמן מצוין לטיול נינוח אך אפשר כמובן להקדיש לאזור זמן רב יותר ולגלות את האתרים הפחות מוכרים שיש לחבל ארץ נהדר זה להציע.

דרום אומבריה: טבע הררי בעמק נהר הנרה

שדה התעופה פיומיצ'ינו שליד רומא הוא הקרוב והנוח ביותר למעוניינים לטייל באומבריה.  הדרך מהשדה ברכב שכור תארך כשעה וחצי על 'אוטוסטרדת השמש' A1, ממנה יוצאים ביציאה של אורטה, וממשיכים אל מפלי השיש (Cascate delle marmore). המפלים המלאכותיים הגבוהים ביותר באירופה (165 מ') הם חלק משמורת הטבע המתויירת ביותר בדרום אומבריה: הם הוקמו בתקופה הרומית, במטרה לשלוט בזרימת מי נהר הוולינו שגרם תכופות להצפות ולהיווצרות ביצות באזור העיר רייטי. הרומים בנו תעלות ניקוז וויסתו את המים אל נהר הנרה הזורם למטה, באזור העיר טרני, אך כמו שקורה לעתים קרובות, פתרון בעיה אחת ברייטי יצרה בעיה אחרת בטרני, וכך חולפות להן מאות השנים, בהן נחפרות ונבנות באזור מספר תעלות. מסוף המאה ה-19, עם הקמת מפעלי הפלדה של טרני ובהמשך הקמת תחנת הכוח ההידרואלקטרית, מתחיל השימוש במים ליצירת אנרגיה וחשמל. כל האירוע המפעים של 'פתיחת השיבר' מתקיים רק פעמיים-שלוש ביום: רוב שעות היום משתמשים במי הנהר לצרכי תחנת הכוח והזרימה במפלים ובנהר עצמו מתונה למדי. בשעות מסוימות אלו נפתח הסכר המווסת את כמות המים במפל, ויוצר מראה מרהיב. אם תגיעו כמה דקות לפני השעה שבה 'נפתחים' מפלי המים, תשמעו שלוש סירנות שמטרתן אזהרת הדייגים שעומדים על גדול הנהר, מפני עליית מפלס המים בשעות בהן נפתח הסכר. אחת מופעלת 20 דקות לפני פתיחת הסכר, אחת 10 דקות והשלישית 5 דקות לפני… השאר על אחריות הדייג.

http://www.marmorefalls.it

אחרי הביקור במפלים, עלו וסעו אל אגם פידילוקו Lago Piediluco היפהפה והפסטורלי, החבוי בין ההרים בגבול אומבריה ולאציו. בעונת התיירות מומלץ להפליג באגם אל מסעדת L'amaca all'eco. ההפלגה חינם לסועדי המסעדה. יש להתקשר אל מרה ולהזמין בטלפון את את ההפלגה. גם אם לא באתם ממש לאכול –  המיקום של המסעדה מקסים ואפשר גם רק להגיע לשם לקפה או פיקניק.

http://www.lamacaalleco.it/

חוזרים אל כביש 209 וממשיכים צפון מזרחה בנתיבו היפה של עמק נהר הנרה, הואלנרינה Valnerina. כדאי לעצור במנזר סן פייטרו אין ואלה L'Abbazia di San Pietro in Valle, שנבנה במאה ה-11 שהוסב למתחם אירוח ייחודי, בכפרון היפה סקג'ינוScheggino , בו תעלות מים, למרגלותיו זורם הנהר והוא עצמו בנוי במורדות תל מבוצר, ובעיירה הימי- ביניימית ואלו די נרה vallo di nera.

כביש 209 ממשיך אמנם צפונה בכיוון ויסו Visso, הכפר קסטלוצ'ו Castelluccio אך שימו לב שהאזור נפגע קשות בשרשרת רעידות אדמה מאוגוסט 2016 וייתכן שהכבישים באזור עדיין לא פתוחים ושהעיירות עצמן הרוסות בחלקן. כדאי, לפני שיוצאים לאזור העיר נורצ'ה Norcia ומישור ה'פיאנו גראנדה' לברר מה המצב בהתאם לתקופת טיולכם. נורצ'ה חוותה רעידות אדמה רבות במהלך ההיסטוריה שלה אך הפעם נדמה שההרס קשה וכואב במיוחד: האתר החשוב ביותר בנורצ'ה, בזיליקת סן בנדטו, הקרויה על שמו של אבי המסדר הבנדיקטי שנולד כאן במאה ה-5, קרסה ברעידת האדמה ולא ניצבת עוד במרכזה של העיר.

מרכז אומבריה: עיירות גבעה ימי ביניימיות

אחד משיאי הטיול באומבריה הוא ללא ספק הביקור באסיזי Assisi, העיירה המתויירת ביותר בחבל ארץ זה ואחת מהיפות ביותר באיטליה כולה. כל העיר עומדת בסימן סן פרנצ'סקו, הקדוש יליד העיר, שנולד בשנת 1182 לאב שהיה סוחר ונסע הרבה לצרפת (ומכאן הכינוי שהעניק האב לבנו, 'פרנצ'סקו', כלומר 'הצרפתי'). פרנצ'סקו היה בן אצילים עשיר ולא חסר לו דבר ואביו קיווה שיילך בדרכו ויהפוך גם הוא לאיש עסקים. הבן חלם להיות אביר וכצעיר אידיאליסט השתתף במלחמה בין עירו אסיזי לפרוג'ה השכנה. הוא חזר מהמלחמה שבור נפש ולא מצא מזור לנפשו, התבודד מחבריו ומשפחתו ולא שב לעצמו. באחת מהביוגרפיות שנכתבו עליו סופר שצלב העץ של הקדוש דמיאנו פנה אליו וביקש ממנו להקדיש את חייו למען הזולת, להשתחרר מכבלי הממון והחומר ולבנות מחדש את יסודותיה הרוחניים של הכנסייה. מרגע זה (1206) נטש פרנצ'סקו את העולם בו חי עד אז, נפרד מאביו ומשפחתו, מסר את בגדיו, רכושו וביתו והקים את מסדר "האחים הקטנים", שדגל בעוני כאידיאל, בפשיטת יד כדרך חיים ובחזרה לערכים עליהם דיבר ישו.

כדאי להגיע לאסיזי ולחנות בחניון התת קרקעי Mojano Assisi Parking , ממנו עולים למעלה הישר אל כיכר כנסיית סנטה קיארה, מרחבתה נשקף נוף מדהים. קיארה הייתה חברת ילדות של פרנצ'סקו, הלכה בדרכו והקימה מסדר נזירות מקביל. המשיכו שמאלה דרך רחוב קורסו מאציני והגיעו אל כיכר העירייה, פיאצה דל קומונה, שם ניצב מקדש מינרבה המרשים, מאחורי חזיתו הפאגאנית מסתתרת כנסיה מצועצעת. בקצה הכיכר נמצאת לשכת התיירות, שם תוכלו לקחת את מפת העיר ואינפורמציה נוספת. מכיכר זו מובילות שתי דרכים בכיוון הבזיליקה. קחו את זו השמאלית, ורדו איתה בכיוון האתר המפורסם ביותר בעיר, הבזיליקה של סן פרנצ'סקו Basilica di San Francesco. הכנסייה, הבנויה בעצם משתי כנסיות זו על זו, נפגעה ברעידת האדמה בשנת 1997 ושוקמה, ובה פרסקאות של הצייר ג'וטו, המתארים סצינות מחייו של סן פרנצ'סקו. ציוריו של ג'וטו הם על קו התפר שבין מסורות הציור הביזנטיות המסורתיות ובין אמנות הרנסנס, שג'וטו הוא ממבשריה. הכניסה לבזיליקה מהכנסייה התחתונה, כאשר בקצה שלה יש מדרגות המובילות אל הכנסייה התחתונה. אחרי הביקור בכנסייה תוכלו להמשיך לעלות ולחזור בדרך הנופית העליונה ויה מטסטאזיו via metastasio אל כיכר העיר ומשם לרדת חזרה לחנייה.

אחר הצהריים אפשר לעלות אל האזור ההררי שמעל אסיזי, מונטה סובאזיו Monte subasio. כדאי לבקר במקום ההתבודדות של הקדוש, ארמו דלה קרצ'רי, מנזר שהוקם במאה ה-14, שהדרך אליו יוצאת משער הקפוצ'ינים הסמוך לפיאצה מטאוטי. ממשיכים בנסיעה בדרך הררית העולה דרך חורשות ויערות אל גבעות מרעה ירוקות ויורדים עד העיירה קולפינו Collepino, משם פונים ימינה אל העיירה ספלו Spello.

ספלו היא עיירה ימי ביניימית הבנויה במורדות גבעה ובה מרכז עתיק שמור היטב. מדי שנה, בחג הלחם והיין הקדושים המתקיים ביוני, (ה"קורפוס דומיני") נערך בספלו פסטיבל פרחים נהדר – Le infiorate, בו יוצרים אמנים ציורי ענק שהם למעשה מרבדי פרחים, הנפרשים למשך יומיים בלבד על פני רחובותיה, כיכרותיה וסמטאותיה של העיירה. על שטיחי הפרחים הללו עובדות קבוצות אמנים מקומיות במשך חודשים רבים, ששיאם מגיע באירוע זה, המושך אליו מדי שנה עשרות אלפי תיירים.

לא רחוק מהכיכר המרכזית של ספלו, פיאצה דלה רפובליקה, נמצא בית קפה נחמד עם גן גדול המשקיף על העמק: Bar Giardino Bonci. (ויה גאריבלדי 10) אחרי הקפה יורדים במורד רחוב קאבור ומגיעים עד פיאצה מטאוטי, כדי לגלות שתי פנינות אומנותיות נדירות מתקופת הרנסנס, הראשונה – 'קאפלה באליוני' בכנסיית סנטה מריה מג'ורה והשנייה, 'מדונה על כס המלכות עם ישו התינוק וקדושים', בכנסיית סן אנדראה הסמוכה, שתיהן צוירו על ידי הצייר יליד פרוג'ה, פינטוריקיו.

עוד בסביבה

פוליניו Foligno. אחרי כל כך הרבה עיירות גבעה תופתעו לדעת שיש באומבריה גם כמה ערים שטוחות. פוליניו היא עיר מסחר הומת צעירים על אופניים ואווירה משוחררת, במרכזה ניצבת כיכר הרפובליקה התחומה בין הדואומו, ארמון טרינצ'י וארמון העירייה בעלי הגוון הורדרד. מהכיכר יוצא רחוב החנויות הראשי Corso Cavour. אחד האירועים המסעירים ביותר בפוליניו, טורניר הפרשים הנקרא Quintana, המתקיים בחודשים יוני וספטמבר.

Home

בבאניה Bevagna. גם עיירה זו שטוחה ואינה מצריכה טיפוס ובשל כך נוחה לכל גיל. האירוע המרכזי של העיירה מתרחש במחצית השנייה של חודש יוני, אז חוזרת העיר מאות שנים אחורה ומשחזרת את החיים בעיירת שוק בימי הביניים. כל בני העיר מתלבשים בבגדים תקופתיים ומפעילים בתי מלאכה בהם ישוחזרו מלאכות עתיקות: טביעת מטבעות, אריגה, טוויה, הכנת נרות שעווה, ייצור נייר ועוד. הביקור בסדנאות ובבתי המלאכה השונים אפשרי בתיאום מראש גם מחוץ לימי האירוע.

http://www.ilmercatodellegaite.it/

מונטפלקו Montefalco. 'המרפסת של אומבריה', כך מכונה עיירת הגבעה המתוקה הזו, המשקיפה על השדות, הכרמים ומטעי הזיתים שמסביבה. את הרכב מחנים מחוץ לחומה ונכנסים לעיר העתיקה דרך שער סן אגוסטינו, משם עולים אל הכיכר הראשית של העיירה המזוהה יותר מכל עם יין הסגרנטינו האדום. מומלץ מאד לבקר במוזיאון מתחם סן פרנצ'סקו, הנמצא במרחק של פסיעה מהכיכר, שם נמצא מחזור ציורים ייחודי של הצייר מתקופת הרנסנס, בנוצו גוצולי.

http://www.museodimontefalco.it

ספולטו Spoleto . עיירה ימי ביניימית הררית, המפורסמת בזכות אחד מאירועי התרבות החשובים ביותר באיטליה, 'פסטיבל שני העולמות'. הפסטיבל, שנוסד על ידי המלחין האיטלו-אמריקני ג'אן קרלו מנוטי, הפך את ספולטו למוקד עלייה לרגל לשוחרי מוסיקה, תיאטרון, קולנוע ומחול, המגיעים לכאן בכל חודש יולי. גם בשאר הימים תמצאו מה לעשות בספולטו: עלו בעזרת מערכת המדרגות הנעות עד למצודה העצומה, רוקה אלבורנוציאנה Rocca Albornoziana וצאו לסיבוב הליכה קצר בשביל המקיף אותה, שיביא אתכם אל גשר המגדלים המרשים פונטה דלה טורי Ponte delle Torri. אחרי הסיבוב רדו אל הדואומו, בו נמצאים ציוריו האחרונים של הצייר בן המאה ה-15 פיליפו ליפי, "סצנות מחיי הבתולה". הקפלה צויירה בין השנים 1467 – 1469.

Homepage

כתבה: דלית קצנלנבוגן
הדרכת טיולים ותכנון מסלולי טיול מאורגן לאיטליה