אתרים בפאדובה

פאדובה, עיר מרכזית שרצוי לשלב בכל טיול בצפון איטליה , ממוקמת בחבל ונטו וידועה בזכות מגוריו של גלילאו בה בסוף המאה ה-16, ואף לאור התרחשות המחזה אילוף הסוררת של שייקספיר בה.

אתרים בפאדובה

 

קאפלת סקרובניי ופרסקאותיו של ג'וטו  Cappella degli Scrovegni con gli affreschi di Giotto

אחת מיצירות המופת של הצייר ג'וטו, נמצאת בקאפלה קטנה זו הנמצאת בגני הארנה. את הקאפלה הקים בתחילת המאה ה-14 אנריקו סקרובני, כדי לפייס את זעמו של הממסד הכנסייתי כנגד אביו רינאלדו, מלווה בריבית מפורסם שהושמץ ב'קומדיה האלוהית' של דאנטה (בפרק 17), שם נידון לגורל מר בגיהנום. מדובר בקפלה קטנטונת הבנויה בסגנון רומנסקי-גותי, המכוסה כולה בפרסקאות שצייר ג'וטו בין השנים 1303-1305. ג'וטו, שבאותה תקופה כבר היה צייר ידוע ומוערך, הוזמן לכאן במיוחד על ידי אנריקו סקרובניי. קירותיו של החדרון בעל התקרה המקומרת כוסו בסדרת ציורים, המתארת סצנות מחיי אנה ויואכים (הורי מריה), מריה וישו. על הקיר הפנימי של החזית, רגע לפני היציאה מהקאפלה, נמצא ציור יום הדין האחרון – בו נראה אנריקו סקרובניי מגיש את מבנה הקאפלה לישו עצמו. ציוריו של ג'וטו, הנחשב למבשר הרנסנס האיטלקי, נוטשים בהדרגה את מסורות הציור הביזנטי שרווח עד תקופתו. הוא מתאר תיאור מפורט של התנהגויות אנושיות, אנשים פשוטים (ולא רק קדושים), הבעות פנים ורגשות (צער, כאב, יגון), נוף וארכיטקטורה (שימוש בפרספקטיבה) – נושאים חדשניים למדיי בזמנו (1266-1337).

Chiesa e Museo Civico degli Eremitani

כנסיית ה'נזירים המתבודדים' על שם אוגוסטינוס הקדוש, הנמצאת בסמוך לקאפלת סקרובניי, נפגעה קשה בהפצצות במלחמת העולם השנייה ושוקמה לאחריה. מכילה שרידים מפרסקאותיו של הצייר אנדראה מנטניה, בקאפלת אובטארי (cappella ovetari). במוזיאון, השוכן בחדרי המנזר נמצאים אוספים ארכיאולוגיים –  סרקופגים, פסלים, פסיפסים, מטבעות ועוד.

Basilica di S. Antonio

הבזיליקה הרומנסקית-גותית המוקדשת לפטרון פאדובה, אנטוניו הקדוש, מרשימה מאד מבחינה חיצונית. זהו כנסייה עצומה הבנויה לבנים חומות-אדומות, מעליה מתנוססות כיפות ברונזה אפורות ושלושה צריחוני פעמונים, המעניקים מראה ביזנטי יפהפה. בניית הכנסייה, בה נמצא קברו של אנטוניו הקדוש, החלה מיד לאחר מותו בשנת 1231. הכנסייה, המלאה יצירות אמנות, הפכה אתר עלייה לרגל להמוני מאמינים, שבאו לנדור נדרים לקדוש ולבקש מרפא לתחלואיהם. בקלוייסטרים הסמוכים לבזיליקה נמצאות יצירות אמנות נוספות: ב'אורטוריו של ג'ורג' הקדוש' נמצא מחזור פרסקאות המתאר את חיי הקדוש מאת אלטיקיירו (הכניסה בתשלום, 3 יורו) וב'סקואולה דל סאנטו' נמצאות שתיים מיצירותיו המוקדמות של טיציאן.  בחזית הבזיליקה ניצב פסל הפרש גאטמלאטה, הקונדוטייר (שכיר החרב) הוונציאני אראסמו די נארדי, יצירתו של דונטלו (1453).

Orto Botanico

הגן הבוטני המקסים הזה הוא העתיק באירופה. הוא הוקם בשנת 1545 על ידי הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת פאדובה,  ועוצב על ידי הארכיטקט מורוני. בתוך הגן נמצאים עצים עתיקים, פרחים וצמחי מרפא נדירים הגדלים בתוך חממות קטנות ויפהפיות.

Prato della valle

גינה אליפטית ירוקה ומקסימה זו מוקף תעלת מים מעליה גשרוני אבן והיא מוקפת בפסלים, המייצגים אנשי רוח מתחומי התרבות והאמנות. כל שבת שלישית בחודש נערך במקום שוק פתוח.

Battistero

בית הטבילה שליד הדואומו הוא אחד מהדוגמאות היפות ביותר לארכיטקטורה הרומנסקית-לומבארדית, וטיול מאורגן לאיטליה שיכלול נק' זו, רק יעשיר ויוסיף לו. הוא נבנה כנראה במאה ה-12, אך במאה ה-14 עבר המבנה שינויים צורניים, כשהפך לקפלת הקבורה המשפחתית של דוכס פאדובה, פרנצ'סקו ה-2 מקררה ואשתו. פנים בית הטבילה מצויר כולו בפרסקאות של  ג'וסטו דה מנבואוי, אותן צייר בין השנים 1375-1378. נושא מחזור הציורים הוא גאולת האדם, ומשולבים בו סצנות מהתנ"ך ומהברית החדשה. בכיפה מתואר ישו בגן העדן, סביבו מעגלי מלאכים וקדושים.

 

Caffe’ Pedrocchi

כמו בכל  עיר שמכבדת את עצמה, גם בפאדובה יש בית קפה היסטורי שהפך 'מוסד' בפני עצמו. זהו קפה פדרוקי, שנוסד בשנת 1831 ונראה כמקדש רומי עתיק. בית הקפה הפך למעוז התנועה הליברלית האיטלקית ולמרכז אנטי פשיסטי, ואנשי רוח רבים נהגו לפקוד אותו. בחדריו הרבים והמסוגננים של הקפה מתקיימים לכל אורך השנה אירועי תרבות ומוסיקה שונים והוא ממשיך להיות פופולרי במיוחד על הסטודנטים באוניברסיטה הסמוכה.

 

Palazzo della Ragione e Piazza delle erbe

פאלאצו דלה רג'ונה ('ארמון התבונה'), הנמצא בלב המרכז השלטוני, חברתי והמסחרי של פאדובה, הוקם בתחילת המאה ה-13 כבית המשפט ובניין מועצת העיר. הקומה העליונה של הבניין העצום היא אולם אחד ענק, סלון המקושט בפרסקאות, ביניהן ציורים המתארים את חודשי השנה, המסומלים על ידי גלגל המזלות ותיאור פעילויות חקלאיות המתקיימות בעונות השנה. בארמון מתקיימות תערוכות אמנות מתחלפות.

למרגלות הארמון נמצאת כיכר השוק – פיאצה דלה ארבה ("כיכר עשבי התבלין"), בו מתקיים מדי יום שוק מזון ססגוני. מעברו השני של הארמון נמצאת כיכר נוספת, 'כיכר הפירות' ("piazza della frutta").

 

Universita’ degli studi di Padova – Palazzo del  Bo’

באוניברסיטה העתיקה (1222), שמשכנה ההיסטורי נמצא בפאלאצו בו (palazzo del bo’), נערכים סיורים מודרכים (3 יורו) בימים שלישי, חמישי ושבת, בשעות 09:15, 10:15, 11:15 ובימים שני, רביעי ושישי בשעות 15:15, 16:15,17:15. כרטיסים אפשר לקנות במקום, לפני הסיור. מבנה האוניברסיטה העתיק נמצא ליד אחת הכיכרות היפות של פאדובה, פיאצה דלה ארבה.

נכתב ע"י דלית קצנלנבוגן, מדריכה בסולו איטליה