אתרי חובה בארצו

ארצו

ארצו היפה, שממוקמת דרום מזרחית לטוסקנה היא אחת הערים העתיקות במחוז טוסקנה, ולה גם הסטוריה של קהילה יהודית הולכת ובאה בתקופה שבין ימי הביניים עד המאה ה-19. איגדנו עבורכם המלצות לאתרי חובה בארצו, שיהפכו את אותו טיול מאורגן באיטליה לחוויה מענגת פי כמה!

Basilica di san francesco

בכנסיית סן פרנצ'סקו פשוטת המראה, שהוקמה במאה ה-14 ע"י המסדר הפרנצ'יסקני, מסתתרת יצירתו החשובה ביותר של הצייר פיירו דלה פרנצ'סקה – 'אגדת הצלב האמיתי'. קירות מזבח הכנסייה מצוירים בפרסקאותיו של פיירו. שיקום הפרסקאות החל בשנת 1985 והסתיים בשנת 2000, אז נחשפו מחדש לציבור. הכנסייה חשוכה מעט, וכדאי להצטייד במשקפת קטנה בשל גובהם של אחדים מהציורים. נושא הציורים מבוסס על 'אגדת הזהב', חיבור ימי-ביניימי מהמאה ה-13, שנכתב על ידי יאקופו דה ואראג'ינה, ובו מסופר על גלגוליו הקודמים של העץ ששימש לצליבתו של ישו: איך צמח על קברו של אדם לאחר גירושיו מגן העדן, איך כמעט והפך לקורה בבית המקדש של שלמה המלך אך ניצל בזכות מלכת שבא, איך נסעה הלנה, אמו של הקיסר קוסטנטינוס, עד ירושלים, כדי לזהות מבין שלושה צלבים שנמצאו את שרידי הצלב האמיתי עליו נצלב ישו ועוד. ציוריו של פיירו דוממים ומאופקים, למרות האירועים הכה דרמטיים המתוארים בהם. הוא מצייר בצורה מדויקת ומפורטת סצנות שלמות מורכבות ומרובות אנשים, ומגיע למיצוי הטכניקות ששימשו את ציירי הרנסאנס באיטליה: הפרספקטיבה, הטיפול באור, הניסיון לתאר בצורה ריאליסטית את הטבע ואת המציאות, לצייר בני אדם אמיתיים ורגש אנושי.

Casa di petrarca

בית זה נבנה במאה ה-16 על שרידי בניין עתיק יותר מהמאה ה-13,  בו התגוררה על פי המסורת משפחתו של פרנצ'סקו פטרארקה, המשורר הדגול שנולד בארצו בשנת 1304. הבית המקורי נהרס ונבנה מחדש, והיום זהו משכנה של אקדמיה 'פטרארקה' לספרות, אמנות ומדע.

Casa del Vasari

ביתו של הצייר, הארכיטקט והיסטוריון תולדות האמנות ג'ורג'ו ואזארי, נבנה בשנת 1540. קירותיו מכוסים בפרסקאות שצייר האמן, והוא מכיל אוסף ציורים ופסלים שנוצרו על ידי אמנים בני זמנו. בארכיון הבית מכתבים עתיקים החתומים בידי מיכלאנג'לו, האפיפיור פיוס ה-5, קוסימו I ופרנצ'סקו דה מדיצ'י. בין עבודות האמן נמצאים גם תרשימי Palazzo della Loggia, שתכננן ואזארי עבור העיר ארצו. תרומתו העצומה של ואזארי לתולדות האמנות היא כתיבת סיפורי חייהם של גדולי האמנים שחיו ויצרו באיטליה.

Duomo

הדואומו (קתדרלה) של ארצו, היושב במרומי הגבעה אליה מוליכים הרחובות הראשיים של העיר, נבנה בין המאות ה-13 וה-16 בסגנון גותי. החזית, שנשארה שנים רבות לא גמורה, הושלמה במאה ה-19. פנים הכנסייה מחולק ל-3 אגפים על ידי שורות עמודים גבוהים תומכי קשתות מחודדות, המובילים אל המזבח המרכזי של הכנסייה, מאחוריו נמצאים חלונות ויטראג' צבעוניים. בין יצירות האמנות הנמצאים בכנסייה נמצא גם פרסקו (ציור קיר) של פיירו דלה פרנצ'סקה המתאר את 'המגדלנה' – מרים המגדלית, קברו של סן דונאטו מהמאה ה-14 ומצבת קברו של האפיפיור גרגוריוס ה-10. לצד הכנסייה נמצא מוזיאון יצירות הדואומו.

Chiesa di Santa Maria della Pieve

כנסיית סנטה מריה דלה פיאבה היא אחת הכנסיות היפהפיות ביותר בארצו: זהו מבנה רומנסקי בעל חזית מרשימה, המורכבת משלוש קומות, כל קומה שורת קשתות הנתמכות על ידי שורות עמודים. המרווח בין העמודים הולך ומצטמצם מקומה לקומה. מגדל הפעמונים של הכנסייה מכונה 'המגדל בעל מאה החורים' בשל צמדי חלונותיו הכפולים הקבועים בו. הכנסייה נבנתה במאה ה-12, ושופצה גם על ידי האדריכל בן העיר ג'ורג'ו ואזארי. במזבח הכנסייה נמצא פולפטיכון (ציור מזבח המורכב ממספר רב של משטחי ציור) ובו מתוארים מריה עם הילד והקדושים, הבשורה והעלייה לשמיים יצירתו של הצייר פייטרו לורנצטי, צייר בן המאה ה-13, שנחשב כממשיך דרכו של ג'וטו. הכנסייה נמצאת ברחובה הראשי של העיר, וקיר המזבח החיצוני שלה פונה את פיאצה גראנדה, הכיכר המרכזית של ארצו.

Piazza Grande

פיאצה גראנדה, היא 'הכיכר הגדולה', היא לב ליבה של ארצו. היא בנויה על רחבה מעט משופעת, מוקפת מבנים נהדרים שנבנו בתקופות שונות ובסגנונות שונים, היוצרים יחד מראה הרמוני מושלם: קיר המזבח הקמור של כנסיית סנטה מריה דלה פיאבה הרומנסקית, 'מתכתב' עם גרם המדרגות המעוגל הנמצא בפתח הארמון הנמצא לצידה. מגדלים ימי-ביניימים מבוצרים לצד מבני מגורים בני ארבע וחמש קומות שחלונותיהם הופכים ליציעים בעת 'טורניר הסראצ'ינים', המתקיים כאן מדי ספטמבר. אכסדרת הקשתות המהודרת, התוחמת את הפיאצה מצידה המזרחי, תוכננה בידי אחד מבניה המפורסמים של העיר, ג'ורג'ו ואזארי, שהיה צייר, אדריכל והיסטוריון של תולדות האמנות. בסופי השבוע השלישיים בכל חודש מתקיים כאן ובשאר רחובותיה המרכזיים של העיר) שוק עתיקות, אליו מגיעים אספני ומוכרי עתיקות מכל איטליה.