המקומות שאסור לפספס – קורטונה

קורטונה היא עיר אשר מהווה חלק מנפת ארצו אשר בטוסקנה.  נחשבת למרכז האמנות השני בחשיבותו באיזור, אחרי ארצו.

Duomo

הדואומו של קורטונה יושב על תוואי חומות העיר האטרוסקית והימי ביניימית.סביב שנת 1000 הוקמה כאן כנסיית קהילה קטנה, שהורחבה במאה ה-13 על ידי ניקולה פיזאנו ובהמשך על ידי אחרים. המבנה הנוכחי נבנה במאות ה-15 וה-16 ומכיל יצירות אמנות מהמאות ה-17 וה-18.  מגדל הפעמונים בעל החלונות הכפולים נוסף במאה ה-16. מכיכר הדואומו נשקף נוף העמק הנפלא.

Museo Diocesano

מול הדואומו, בקומה העליונה של כנסיית ג'זו, נמצא אחד המוזיאונים החשובים ביותר בהם מתפארת העיר קורטונה: מוזיאון הבישופות (מוזאו דיוצ'זאנו), המהווה אתר אטקרטיבי למבקרים במסגרת טיול מאורגן לאיטליה. בתשעת חדרי המוזיאון מוצג מספר לא מועט של יצירות חשובות, ביניהן  פוליפטיכון שהובא מכנסיית סן דומניקו, יצירתו של פרה אנג'ליקו, וכן 'הבשורה'. כמו כן מוצגים במוזיאון ציורים של דוצ'ו ופיירו לורנצטי – שני אמני אסכולת סיינה שפעלו במאה ה-14, מספר יצירות של לוקה סיניורלי יליד העיר, ביניהם 'ההורדה מן הצלב' ועוד.

Palazzo Comunale

פאלאצו קומונלה, בית העירייה, הוא אחד המבנים העתיקים ביותר בקורטונה, שהפך במידה רבה לסמל העיר.הוא הוקם במאה ה-13, אך רק במאה ה-16 נוספו לו מגדל הפעמונים המוצק בעל השעון וגרם המדרגות הרחב, הנמצא בחזית המבנה. הוא פונה אל כיכר הרפובליקה, בה פועל מדי שבת השוק האזורי.

Palazzo Pretorio e Museo dell’Accademia Etrusca

פאלאצו פרטוריו, הנקרא גם פאלאצו קאזאלי, ניצב בסמוך לכיכר סיניורלי – אחת הכיכרות המרכזיות של קורטונה. חצרו הפנימית, עם גרמי המדרגות המובילים אל קומת המוזיאון האקדמיה האטרוסקי, מעוטרת בסמלי משפחות האצולה ששלטו בעיר. הארמון הוקם במאה ה-13 בסגנו גותי, אך חזיתו הרנסנסית שופצה במאה ה-17. מוזיאון האקדמיה האטרוסקי השוכן באולמות הארמון הוא אחד המוזיאונים החשובים לתולדות האטרוסקים, עם קדום שישב במרכז איטליה במאה ה-8 לפנה"ס. המוזיאון מכיל ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה האטרוסקית –  כלי פולחן, חפצי נוי, פסלים ועוד. במוזיאון מוצגים גם אוספי ציור מהמאות ה-14 עד ה-19, אוסף מצרי, ואוסף מציוריו של הצייר הפוטוריסטי ג'ינו סוואריני, בן העיר.

נכתב ע"י דלית קצנלנבוגן, מדריכה בסולו איטליה