טיולים לסיציליה – כל מה שצריך לדעת על האיזור

חוף ים בסיציליה | סולו איטליה

טיולים מאורגנים לסיציליה של סולו איטליה מציגים האי סיציליה במלוא תפארתו. האי מקבל אותך לחיקו בתערובת אקלקטית של זוהר, שמחת חיים, כפריות פשוטה, אדיקות דתית ולקינוח פעילות וולקנית. סיציליה, ללא ספק, היא יעד תיירותי המשלב בתוכו חגיגה ים-תיכונית וחופשת איים עם קסם איטלקי לקישוט. סיציליה היא גם מקום הולדתה של המאפייה הידועה לשמצה, והמקור לאחד ממיתוסי המאפייה המפורסמים ביותר, שהיווה מקור ההשראה לסדרת הסרטים המצליחה “הסנדק”; קסם אפל זה תורם לסיציליה נופך מסתורי, הנוסף על כל מעלותיה.

בעת העתיקה הייתה סיציליה ממלכה מבוססת ועירו של ארכימדס היווני, אולם כאשר בגדה ברומא, החריבה אותה רומא ושרפה אותה כליל. בשל ההיסטוריה המפוארת שלה, סיציליה מציעה לתיירים המבקרים בה שרידים מרשימים מן העת העתיקה, המתאפיינים בהשפעות יווניות והלניסטיות. במערב סיציליה ניתן להתוודע אל הקטקומבות ואל מסורות קבורה וחניטה עתיקות. אך סיציליה אינה רק שלדים וקברים, ודרום האי עמוס במקדשים המאופיינים בסגנון בנייה קלאסי, המבוסס על עמודי ענק.

טיול מאורגן לסיציליה מציע מגוון אפשרויות בלתי מוגבלות לתייר. החל מאוכל טוב, אתרי תיירות ייחודיים, ואת נופיה האופייניים של סיציליה, המונים אזורים ההררים, עיירות חוף סמוך למפרצונים, כפרי דייגים, חופים זהובים וים כחול כחול. על מנת לחרוש את סיציליה לאורכה ולרוחבה, נדרשים בערך כ-10 ימים אך אם מוותרים על איי המשנה של האי המרכזי סיציליה, ניתן להגיע לרוב המקומות בפחות משבוע.

סיציליה הוולקנית

בכל טיול לסיציליה מוקד המשיכה העיקרי הוא ההר אתנה, שהינו הר געש פעיל. ממקומות שונים ברחבי האי ניתן להבחין בפסגתו המכוסה שלג. הר הגעש פעיל והביקור בו מצריך לפחות חצי יום. מטעמי בטיחות, פסגת ההר היא מחוץ לתחום אך ניתן להתקרב לפסגה בשתי נקודות שונות, הנותנות תצפית לא רעה על תופעת טבע מדהימה ביופייה. הנקודה הדרומית ביניהן ממוקמת בשטח הוולקני הפעיל ומשרתת היטב את חובבי הלבה. הדרך זרועה בסלעים וולקניים וזרמי לבה געשית מאובנת ושחורה והגישה מתאפשרת בהליכה רגלית, ברכיבה על אופניים או בנסיעה בג’יפ. הנקודה הצפונית של הפסגה היא מיוערת ומשמשת גם כאתר סקי בחודשי החורף.
מלבד הר געש פעיל, סיציליה גם מציעה חגיגת צבעים ומפלי מים בקניון הנקרא גולה דל’אלקאנטרה.
הגישה לאי סיציליה מתבצעת בעזרת הפלגה או טיסות. טיסות לסיציליה נוחתות בנמלי התעופה קטניה ופלרמו ומשם ניתן לצאת לסיבוב מעגלי בכל רחבי האי. אופן הטיול המומלץ בסיציליה, כמו בכל מחוזותיה של איטליה, הוא בעזרת רכב צמוד.

לבירור על טיול מאורגן בסיציליה או לקבלת מידע למטייל העצמאי לגבי מקומות לינה, טיסות לסיציליה ועוד  לחץ כאן – סולו איטליה היא הכתובת בשבילך.

טיול לסיציליה

חיים קוזניץ, מדריך טיולים ומספר סיפורים, סיפר כי לפני כמה שנים, יצאו הוא אשתו וזוג חברים אל טיול בסיציליה. שכרו מלון במפרץ מונדלו היפהפה שליד פלרמו וטיילנו ברחבי האי. באחד הערבים התקשרנו להזמין מקום במסעדה הכי נחשבת בעיר. במהלך הארוחה גילו הארבעה משפחה סיצליאנית חייכנית וכיבדו את אבי המשפחה ביין בוטיק שהביאו מישראל, שמייד התיידד עם התיירים מישראל הסועדים ארוחת ערב במסעדה בפלרמו. וכשהמלצר ניגש לשולחנם לקבל את ההזמנות לאוכל, הציע החבר החדש, שהוא יזמין את המנות ויתאים להם את היין. ואכן, מספר קוזניץ, לא התאכזבנו. החלו להגיע לשולחן מאכלים ומנות ממיטב המטבח הסיצילאני. כטוב ליבם ביין ובאכול התברר שהחשבון לארוחה הסתכם ב…3,500 יורו. קוזניץ וחבריו ביקשו לשלם, אך התברר שהחבר החדש שרכשו כבר שילם עבורם את החשבון.

חלפה שנה, מספר מדריך הטיולים, ובאחד מעמודי החדשות בעיתונים בישראל הוא קורא  כתבה על כך, שיום לפני כן, נתפס ראש המאפיה בסיציליה, כשהוא מתחבא במערה ליד העיירה קורליאונה, הכותרת זעקה “נלכד רוברטו פרובנצאנו, ראש המאפיה בסיציליה, שבמו ידיו רצח למעלה מ – 100 בני אדם”. הסתכלתי בצילום של האיש, מספר קוזניץ, והוא נראה לי מוכר, לא זכרתי בדיוק מאיפה. נכון, זה היה אותו “חבר” במסעדה בפלרמו בירת סיציליה ששילם עבורם את הארוחה!

אטרקציות תיירותיות בסיציליה

סיציליה, 26 אלף קמ”ר, המחוז הגדול באיטליה, איש שכולו ים תיכון, הרי געש, אדרנלין ורומנטיקה, יש וחדש, מסורתי ומודרני בעירבוביה, בתי מלון וחופי ים מכשפים, אי שתמציתו סרט אחד עמוס באוסקרים, “סינימה פרדיסו”, שמסביר הכל על המנטליות של תושבי האי, העקשנות והחביבות, החיים הקשים בצד המוסיקה המלהטטת המרעידה להם את קצב החיים.

סיציליה היא תערובת מופלאה של עיירות קרמיקה צבעונית, תפוזי דם ולימונים חמורי סבר, אתר אינסופי לסרטים מהסנדק ועד גלדיאטור, ספרים מעוררי השראה כמו “חצות בסיציליה”, הרי גיר המשתפלים אל תוך הים במשולש הסיצליני המזכיר את פניה של המדוזה השמשית סמלו של האי.

אתנה סיציליה | סולו איטליהתוכלו למצוא במהלך טיול לסיציליה את הר האתנה הנוהג להתפרץ כל כמה שנים ומהווה מוקד משיכה לטיול גיאוגרפי נפלא, את האיים הליפאריים עם וולקנו, ליפרי וסטרומבלי, שאת געשו המתפרץ ניתן לראות במהלך שייט בלתי נשכח בשעות הערב למרגלות ההר וכן את האי עליו נמצא הר הגעש, אריצ’ה, בירת המרציפן, המכונה עד היום בעגה המקומית “השדיים של הבתולה”.

למרגלותיה של העיירה הנטועה על הר נישא, אפשר לחוות בחודש מאי את טקס דייג הטונה האכזרי  – טקס המטאנצה, ציד הדגים השנתי של האביב המבוצע בעזרת מבוך של רשתות וסירות דייג הסוגרות את נתיב בריחת הדגים.

והאוכל הסיציליאני – יש האומרים כי האוכל הסיצליאני העניק את ההשראה לאוכל האיטלקי בשאר חלקי איטליה ואכן, סיציליה עמוסה בפסטיצ’ריות מלאות בכל טוב.

בין הקדושה לקוזה נוסטרה

סיציליה אמנם הולידה את הפשע המאורגן אבל גם קדושות רבות. סנטה אגתה. קדושה דואבת זו, כמו אחותה לקדושה בסירקוז, סנטה לוצ’יה, עברה עינויים שונים ומשונים, שהידוע שבהם הוא כריתת שדיה. למרות עזרתו של פטרוס הקדוש עינו אותה חיילי רומא וגלגלו את גופה בגחלים בוערות. פטרוס הקדוש, התגלה אליה וריפא את חזה הפצוע, אך אגתה נכנעה לבסוף ומתה. האיטלקים מאמינים שהאל גאל אותה מייסוריה ברעידת אדמה. בניגוד לגורל המר של סנטה אגתה, גורלה של הקדושה הפטרונה של פלרמו סנטה רוסליה היה חיובי יותר והיא הצילה את העיר מכליה ממגפת הדבר.

ואכן, סיציליה היא לא רק “קוזה נוסטרה”, למרות שצילמו שם קטעים בלתי-נשכחים של סרטי הסנדק. סיציליה היא מאגר מופלא של אתרים ארכיאולוגים, ובראשם עמק המקדשים של אגריג’נטו, וילה רומאית המשתרעת על יותר מ-3,000 מטרים רבועים ופסיפסים שאין דומה להם ביופים, אתר העתיק בסירקוז, פלרמו המרתקת המזכירה, למעט המאפיה, את חיפה, ובה שוק הווצ’יריה, השוק המפורסם ביותר בפלרמו. שוק הומה אדם שבו עדיין מוכרים תמנונים מאודים עם מיץ לימון טרי ונמצאים בו דוכני הפאנלריה, מעין פרוסות קמח חומוס מטוגנות בשמן עמוק.

הסיבה לעשות טיול בסיציליה

טאורמינה סיציליהואם יש עוד ספק מדוע כדאי לבדוק את האופציה של טיולים מאורגנים לסיציליה, הנה עוד סיבה , שהיא לבדה מצדיקה את ההחלטה לעלות על מטוס ולנחות שם -טאורמינה. תשעה קבין של יופי נפלו על העולם, וכמעט כולם נגעו בטאורמינה,  גתה שהיה התייר הראשון שביקר בה וכתב עליה, סופרים ומשוררים, ציירים וצלמים, תיירים שביקשו להתרשם מנוף הר האתנה המושלג בשעת התפרצות הגעש, מרחובותיה וסימטאותיה, מהתיאטרון היווני שהורחב ושופץ בתקופה הרומית, עיר מעוררת השראה של ממש. מדרום לטאורמינה נמצא האי איזולה בלה, ועיירת הנופש גיירדיני נקסוס במפרץ המדהים בים היוני, שלמרגלות ההר עליו נטועה טאורמינה.

סיציליה, פרדיסו אמיתי. יפה עד כאב, אמיתית וכנה, קולינרית באופן מקורי, קרובה לכל מקום בים התיכון, ואפילו המאפיה לא מפריעה לחגיגה הזאת. הצטרפו אלינו אל טיול מאורגן לסיציליה כדי להיות חלק מהחגיגה.