טיול צלמים באיטליה: חוויה שאסור לפספס

"לשכה אפלה שבאחד מדפנותיה נקב קטן דרכו נכנס אור, ומקרין דימוי מהופך של האובייקטים שמחוץ לחדר על הדופן הנגדית לנקב.."
תיאור ראשוני של קמרה אובסוקרה, לימים המצלמה, שנכתב כבר בסוף המאה ה 16 באיטליה ע"י מלומד ומדען איטלקי ג'מפטיסטה דלה פורטה, כדי לתאר את המצב הייחודי, שהיום כל אחד ואחת עושה כמה פעמים ביום. מצלם. מנציח. במאמר זה נדבר על טיול צלמים באיטליה.

טיול מאורגן לאיטליה – והפעם: לא רק אוכל ותרבות.. אלא לאנשי המצלמה

באיכות גבוהה יותר או פחות, עם חצובה או בלי, עדשה ארוכה או קצרה, מצלמה מחברה כזו או אחרת– לא משנה- העיקר לצלם. רעש הקליק, שלאחריו נתפסת בעדשת המצלמה פיסת נוף או רחוב, סמטה עם פרחים או מזרקה יורקת מים, קבוצת קשישים יושבת בכיכר או ערימת חציר שנערמה בשדה – הוא רעש מכונן אצל כל צלם. רגע. לתפוס את הרגע.
ארץ המגף היא יעד מועדף לצילום. אנחנו יודעים את זה ולכן שמחים לארגן טיולים מאורגנים לאיטליה לחובבי המצלמה ולמקצוענים שבהם.
וכן, אנחנו גם יודעים ששעת הצילום הגרועה ביותר היא בצהריים, כשהשמש במרכז השמים והסיכוי שהתמונה "תישרף" היא גבוהה.

אנחנו מקפידים

בכל טיול מאורגן לאיטליה, לשים דגש על

 • יציאה מוקדמת לטיולים, כדי לאפשר לצלמים להנות מאור המתאים לצילום
 • משקיעים זמן בשעות אחר הצהריים בהם צבעי השקיעה חזקים ומקרינים על עצמים ונופים
 • אנו משקיעים במציאת המקומות שבהם זווית הצילום תהיה מושלמת – לכם. לחוויה רגעית שלא תחזור. כזו היא חווית המצלמה

 

עם תיאורים מהמאה ה 16, (ולפני כן..), אפשר להבין עד כמה נופי איטליה היו מושכים בכל תקופה והרצון להנציח אותם קינן בליבם ובמוחם של רבים. נופי הטבע וחיי היום יום, שרידי התקופה הקלאסית וסיפורי הברית הישנה והחדשה, האצילה עם לבוש מהודר או האיכר עם קמטים על הפנים. כל אלה תועדו ע"י גדולי האומנים כדי להנציח. כדי להעביר את התחושה הפנימית לקהל רב של אנשים שבידם היתה משגת רק העין. העין והזיכרון. והנופים לא השתנו. רק קיבלו רובד נוסף. מדינה רווית מים בצפון מוציאה את הצבע הירוק והחזק מהצמחיה המגוונת. הצחיחות בדרום מציגה באופן מדויק דרך עדשת המצלמה את קושי החיים במציאות כזו. סמטאות נאפולי הצפופים והכביסה התלויה בין הבתים מעבירים ברגע עולם שלם של המדצוג'ורנו, זוג מקומי במילאנו נכנס לתיאטרון לה סקלה, מקבע בתמונה אחת דרך חיים איטלקית , בתי המערות בעיר מאטרה מזכיר לכולם עד קמה איטליה היא מדינה של הפכים וגבעות טוסקנה העגולים , נתנו השראה לגדולי האומנים בעבר- פסלים, אדריכלים, ציירים וכיום לצלמים.

חווית צילום ייחודית כחלק מטיולים מאורגנים לאיטליה

אנו מודעים לכך שלכל צלם יש את תפישת העולם שלו לצילום-

 • היחס לאובייקט
 • השאיפה להראות זווית מסויימת
 • הרקע המודגש או המעורפל (ה"ספומטו" בשפתו של לאונרדו דה וינצ'י)
 • הסיפור שרוצים להעביר
 • הדמות הספציפית
 • האבן היחידה
 • המכונית הישנה
 • מנת האוכל הריחנית עם רקע המבצר ועוד אינסוף רגעים ציוריים

 

לכן אנחנו קשובים לכל אחד ומשתדלים במהלך הטיול המאורגן לענות על צרכי כל אחד ואחת.
גם נהג האוטובוס, כחלק אינטרגלי מחוויית טיול מאורגן לאיטליה, מודע לקהל, הוא מקבל הנחיה לעשות הכל (עד כמה שאפשר, בלי לפגוע בבטיחות הנוסעים), כדי לעצור במקומות לא רגילים שבהם הצלמים זיהו נקודה מענייינת לצילום. הרי לשם זה הגענו לאיטליה…אנו נוסעים בדרכים צדדיות, פחות באוטוסטראדה, כדי למצוא תמונות של חיי יום יום אותנטיים ולא רק אתרי תיירות.
טיולים מאורגנים לאיטליה כדי לראות ולהנציח את נפלאות ארץ המגף החלו במאה ה17, ע"י צעירים אירופאים מהמעמד הגבוה. זה היה "הטיול הגדול" (ה grand tour) של התקופה. אנשים חזרו עם ציורים כהוכחות והחל מהמאה העשרים עם תמונות. אנחנו בסולו איטליה שמחים לאפשר לאוהבי המצלמה לעשות את מה שהם אוהבים. אתם תלחצו על הקליק ברגע הנכון והמדוייק. אנחנו נדאג לכל השאר.

 

הכותב – אריאל די קאסטרו, מדריך בכיר בסולו איטליה