עמק פוסטריה – גן עדן על גבול אוסטריה

עצור, גבול לפניך!

אתה באיטליה ואוסטריה שני צעדים ממך.

אבל אם התבקשתי לעצור אני עוצר. לא לרגע אחד אלא למספר ימים. כן, לפחות שבוע. עמק פוסטריה או ואל פוסטריה באיטלקית, או פוסטראל בשפה המקומיים – גרמנית. שפת המקום. העמק הירוק והצפוני ביותר בגבולה של איטליה משמר עדיין, וע"פ חוק, את שפת המקור בו – גרמנית.

יותר מכך, הוא אחד מכמה עמקים בודדים טיול בצפון איטליה שאפילו משמרים שפה נוספת, עתיקה יותר– לאדינה (אין קשר ללאדינו הספרדית..) לאדינה שהיא שילוב של לטינית עם שפת המקומיים לפני כ- 2000 שנה.

על גבול גן העדן – טיול מאורגן לאיטליה מחייב עצירה בעמק פוסטריה והסביבה

כל שם של עיירה, כל תפריט במסעדה, הרבה שמות משפחה של מקומיים יעידו: אנחנו קודם כל אוסטרים. "אלה הם אבות אבותינו.." יאמרו המקומיים, למרות שמיסים התושבים משלמים לאיטליה, ואת התקציב המיוחד, כחבל ארץ אוטונומי, הם מקבלים מממשלת איטליה (תקציב לתושב שהינו פי 3 מתקציב לתושב איטלקי שאינו בחבל ארץ אוטונומי כזה. ישנם 5 חבלי ארץ כאלה באיטליה).

ועדיין, מעבר לבעיות הזהות של תושבי המקום, כל האזור הוא גן עדן או לפחות הכניסה לגן עדן, ועל כן מצדיק את שילובו בטיול מאורגן באיטליה.

  • בירת העמק היא העיירה ברוניקו. עיירה לא גדולה שהמרכז העתיק בה, משמר עדיין את צורתו מאז הקמתו במאה ה-13 ע"י הנסיך הארכיבישוף ברונו (ומכאן שמה..) פון כירכינברג. שני שערי כניסה בקצוות הרחוב ופתחים דומים בצדי הרחוב מובילים לשתי שורות בתים , היוצרים מדרחוב מהנה לטיול, הפסקת גלידה או קפה ושיטוט בחנויות ארוכות, זכר לבנייה הצפופה והצמודה בה. בקצה המדרחוב ניתן לבקר במבצר המקומי שכיום מהווה את אחד מששת המוזיאונים המספרים את סיפור הרי האלפים באיטליה ובכלל.
  • ביציאה מהעיר לכיוון צפון מזרח ניתן לעצור במוזיאון האתנוגראפי של העיירה תיאודונה (teodone). המוזיאון, נותן מענה לשאלות שעולות לא פעם במהל טיול באזור זה: כיצד חיו כאן אנשים, איך החיים בחורף מושלג, כיצד הם קוצרים או בוצרים במדרונות ההרים, במה משחקים הילדים שנשארים זמן רב בבית במהלך החורף ועוד.
  • המוזיאון מתחלק לשלושה מתחמים: בניין בן 2 קומות המספר את סיפור משפחות האצולה של העמק וצורת החיים בבתי אבן, מבנה שני הבנוי מעץ, גם כן עם 2 קומות ובו כלים, ציוד, תמונות והמחשות של עבודת האיכרים, והאזור השלישי שהינו חצר המוזיאון. אזור ענק שבו מספר מבני עץ טיפוסיים לאזור, אליהם ניתן להכנס ולהבין כיצד חיו אנשי הכפר. שילוב של חדרי שינה, מטבח, סלון, מגורי חיות ומחסני חציר- כולם במתחם אחד.

טיול מאורגן לצפון איטליה. עמק הפוסטריהעמק הפוסטריה בטיול מאורגן לאיטליה – המשך הקסם

  • בהמשך העמק העיירה סן קנדידו. במרכזה הכנסייה העתיקה ביותר בעמק , הקולג'טה די סן קנדידו, שתחילת בנייתה במאה השמינית וסיומה במאה ה-13. מקיף אותה בית קברות ייחודי וצבעוני, של תושבי המקום. כאן יודעים היכן להיקבר. מבנה הכנסייה מאבן, הפרסקאות שבפנים, והקריפטה הפשוטה מצדיקים עצירה לביקור בה.

כדי לענות על צרכי ילדים כדאי גם לעלות ברכבל להר שמנגד, רכס הרי באראנצ'י (baranci), עד לבית הקפה בגובה 1635 מ'. זוהי פינת טבע קסומה המאפשרת טיול רגלי, לא קשה, בתוך יער קטן וכמה מתקני שעשועים לילדים. את הדרך למטה ניתן לעשות בעזרת מגלשת הרים חוויתית שמוסיפה לייחוד של הטיול מאורגן לאיטליה

  • במרחק קצר כדאי לבקר גם באגם בראייס. מהדרך הראשית של העמק ss49, בין בעיירה וילאבאסה (villabassa) לעיירה מונגפלפו- טסידו (monguelfo-tesido) יוצא כביש דרומי המוביל לנגיעת טבע קסומה, אגם בצבעים מרהיבים, בין רכסי הרים, מוקף בעצים מחטניים, אשר אפשר לטייל בו במסלול היקפי של כשעתיים בהליכה איטית ומרוממת רוח, ולקנח בפיקניק לארוחת צהריים. הגשמת הפנטזייה בחופשה. מהותו של כל טיול מאורגן לאיטליה!
  • ואם החלטתם לעצור במסעדה מקומית להפסקת צהריים או ערב, נסו את הקנדרלי (canederli) המקומיים, שהן כופתאות ירקות או גבינה, או בקשו צלחת גבינות מקומיות כמו הפורמאג'ו די מונטניה די ססטו (Formaggio di montagna di sesto), וכמובן את הקינוח המקומי שטרודל תפוחים.

העיירות דוביאקו (dobbiaco), וססטו (sessto) שוות גם כן עצירה ולו קלה, כדי להמשיך לנשום את אוויר הפסגות ולצפות בשילוב הטבע ומעשה ידי האדם .

 

אריאל די קאסטרו- מדריך בכיר בסולו איטליה