רומא – הכל על עיר הבירה של איטליה

באיטליה יש יותר חפצי אמנות לאדם במטר רבוע מכל מקום אחר על פני האדם, ורומא היא הלב לכך. טיול מאורגן לרומא ובילוי בה הוא חוויה של צעידה בלב מוזיאון חי ונושם. טיול ברומא מספק אינספור הזדמנויות לתור בין אטרקציות רבות המהוות גאווה רומאית – מבנים עתיקים, מוזיאונים מרשימים, בנייני וותיקן, גטו יהודי, רחובות עמוסי חלונות ראווה, כיכרות מדהימות, מבנה הקולוסיאום, בתי קפה, טראטוריות משובחות, כנסיות האוצרות בתוכן יצירות אמנות נפלאות ועוד.

בשנת 753 לפני הספירה נולדה עיר הנצח – רומא, בירת איטליה – בידי האימפריה הקשוחה ששלטה 500 שנה על העולם העתיק. כמו ירושלים, גם רומא יושבת על 7 גבעות, והגם שרומא צעירה מירושלים אפשר למצוא לא מעט קווים מקבילים בין שתי הערים בללו. גורלה של ירושלים נקשר בגורלה של רומא, במשך כ-500 שנה. נוכל למצוא את הקשר הזה במהלך טיול מאורגן לרומא כשנבקר בשער טיטוס ובו תבליט המנורה שגורלה אינו ידוע לאחר שבית המקדש הוחרב על ידי גייסות הרומאים וגם כשנבקר בכנסיית פטרוס הקדוש הקדוש, הכנסייה הגדולה בעולם, אותה הקימו לכבוד שמעון מכפר נחום, תלמידו הבכיר של ישוע שנצלב כאן ומעל קברו בוותיקן של היום.

כדי לחוות טיול ברומא בצורה נכונה, נכון יהיה לחלק את בירת איטליה לפי תחומי עניין: רומא העתיקה במרכזה הקולוסאום, הפנתאון והפורום הרומאי, רומא הביזנטית ועד ימי הברוק באמצעות הכיכרות הנפלאות המהוות מוקד משיכה לטיול ביום אך לא פחות מכך גם בשעות הלילה, הפן הנוצרי שמרכזו כנסיית פטרוס הקדוש ומוזיאון הוותיקן ששיאו הקפלה הסיסטינית וציורי הקיר והתקרה של מיכאלאנג'לו, רומא של אמנות במרכזה וילה בורגזה, רומא של גלידה ופסטה, בית קפה וטרטוריה טובה בטרסטברה וכמובן רומא של קניות לאורך ויה ויה דל קורסו Via del Corso והרחובות שיוצאים ממנו. זהו רחוב שאורכו כקילומטר וחצי, הוא מתמשך מפיאצה ונציה לפיאצה דל פופולו ויש בו חנויות מכל הסוגים ניתן למצוא כאן את כל רשתות האופנה הגדולות, חנויות מעצבי נעליים, בגדים ותכשיטים ואפילו כמה חנויות בוטיק.

 

לטיול ברומא כדאי להקדיש לפחות שבוע

ותיקן- בזיליקה סנט פטרוס רומאכנסיות חשובות שמצדיקות ביקור – כנסיית סנטה מריה מג'ורה (Santa Maria Maggiore). הקפלה הסיסטינית, שנבנתה לכבוד האפיפיור סיקסטוס החמישי ובה קברו, כנסיית סן ג`ובאני אין לטרנו (S.Giovanni in Laterano). במאה הרביעית הפקיע הקיסר קונסטנטינוס את אדמת לטרנו לבניית הבזיליקה הקתולית הראשונה בעיר. בזיליקת סן פייטרו אין וינקולי (San Pietro in Vincoli), בה ניצב פסלו של מיכלאנג'לו "משה". מכאן אפשר לעבור לטיול בחלק העתיק של רומא – לקולוסאום והפורום הרומי, כולל עליה לגבעת הקפיטול לתצפית על האזור – עליה תלולה במדרגות עד לכיכר Piazza del Campidoglio, שעוצבה על ידי מיכאלאנג'לו.  במעבר נוח כדאי להמשיך לעבר הוויטוריאנו (Vittoriano) וכיכר ונציה ומשם נמשיך לפנתאון וכיכר הרוטונדה. או להמשיך לגטו היהודי, לבקר במוזיאון מרשים של בית הכנסת היהודי מהמאה ה-19, לעבור בכיכר נפלאה פיאצה קמפו דל פיורי ומשם לכיכר נבונה (Piazza Navona).

החוויה הנוצרית קתולית של טיול מאורגן לרומא מחייבת ביקור של ממש במדינת הוותיקן – כנסיית סן פטרוס והמוזיאונים. מהכנסייה בהליכה קצרה – טירת סן אנג'לו (Castel Sant`Angelo). השם למקום ניתן על שם המלאך מיכאל, הנמצא בראש המבנה. התשתית למקום היא המוזולאום לקיסר אדריאנוס (139), ולא נפספס את מראה הנהר טיבר מהמרפסת. את הערב כדאי לבלות ברובע טרסטברה (Trastevere) שמעבר לטיבר, אזור הבילויים של העיר.

כדי לחוות חיבור לרומא האופנתית, העכשווית, בתי קפה וריאה ירוקה בקרו בפארק בורגזה (Borghese Park). ברחבי הפארק הציבורי הגדול של העיר נמצאים שלושה מוזיאונים חשובים: וילה בורגזה, מוזיאון וילה ג'וליה והמוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית. אזור וויה ונטו (Via Veneto), אשר נבנה בסוף המאה ה – 19 כחלק מפיתוחה החדש של העיר ולאורכו בתי מלון, בתי קפה, וכמובן אופנה. משם לכיכר ברבריני (Piazza Barberini) עם "המזרקה החיה" של ברניני, המדרגות הספרדיות, מזרקת המשאלות פונטנה די טרווי שם נזרוק מטבע שתבטיח לנו חזרה לחופשה ברומא בתוך שנה לפחות. משם מומלץ להמשיך לכיכר הרפובליקה (Piazza della Repubblica), במרכזה ניצבת מזרקת ארבע הנימפות, או לפנתאון ופיאצה נבונה, פאר כיכרות הברוק של רומא.

 

מה אסור להחמיץ במהלך טיול ברומא?

גלידה פנתיאון רומאלא נעזוב טיול מאורגן לרומא בלי לעשות לפחות אחד מהדברים הבאים:

– נקנה גלידה בגלידריה "פאלם" ליד כיכר רוטונדה מתוך מבחר של 150 סוגי גלידה.
– נעשה תצפית על רומא מטירת אנג'לו ומבית הקפה בפסל עמנואל השני בכיכר ונציה.
– נראה את פסל הפיאטה של מיכאלאנג'לו בקתדרלת סן פטרוס בותיקן
– נשתה קפה בפיאצה נבונה בבוקר וארוחה טובה באותה כיכר בערב.
– נשוטט בטראסטברה לעת ערב ונתנחל לערב ארוך באחת הטרטוריות באזור.
– נזרוק מטבע למזרקת המשאלות ונביע משאלה.
– נשב שעה ארוכה בבית קפה בשעות הבוקר בכיכר קמפו דל פיורי, וכשנקום נקנה כמה מפירות העונה בשקית נייר חומה.
– נתפוס רגעי שלווה באחת הכיכרות ולא נקום מהכסא שעה לפחות. אחר כך, לא נפספס את ההזדמנות לקצת שופניג של טיול ברומא.