9 אתרים שלא תרצו להחמיץ – פיזה

פיזה טוסקנה

כיכר הנסים Piazza dei Miracoli

'כיכר הנסים' היא ללא ספק אחת הכיכרות המפורסמות בעולם, ונמצאים בה ארבעה מבנים מונומנטליים שמהווים למעשה את מסגרת חייו הדתיים של המאמין הנוצרי מרגע לידתו ועד מותו:

 

  • בית הטבילה – הבטיסטרו
  • דרך הדואומו, בו מתבצעים הסקרמנטים (טקסים דתיים, טכסי חידוש האמונה)
  • המגדל, שצלצול פעמוניו מזכיר את שעות התפילה ומכנס את המאמינים אל הכנסייה
  • ולבסוף –  הקמפו סאנטו – בית הקברות

העיר פיזה, שהייתה עיר נמל חשובה ועשירה ביותר במאות ה-11 וה-12, השקיעה חלק מהכסף הרב שהיה לה בבניית העיר, הקמת מבני ציבור מפוארים וכנסיות חדשות. בתקופה זו החלה להבנות הכיכר, ששינתה את צורתה מאז הוקם בה הדואומו בנת 1064. במשך אלף השנים שעברו מאז נוספו הבניינים הנוספים – במאה ה-12 נבנו בית הטבילה ומגדל הפעמונים הנטוי, במאה ה-13 הוקם בית הקברות, בהמשך נבנו מבנים נוספים מסביב למתחם, כמו בתי חולים חדשים וכנסיות נוספות, וצורת הכיכר התגבשה באיטיות עד לצורתה הנוכחית. פיזה הינה חלק ממחוז טוסקנה.

האתרים הנמצאים בתוך 'כיכר הנסים':

Duomo

הדואומו (קתדרלה) של פיזה היה המבנה הראשון שהוקם בכיכר הנסים, במאה ה-11. זהו מבנה עצום שנבנה בסגנון רומנסקי-פיזאני, כולו שיש שנחצב במחצבות קרארה הסמוכות. לחזית חמש קומות, ארבע העליונות הן ארכדות קשתות הנתמכות על ידי עמודים. פנים הכנסייה מרהיב, עשיר ביצירות אומנות ומעוצב בחגיגיות בפסי שיש בהיר וכהה, עיצוב שהושפע מן המסורת המורית (בספרד) והביזנטית. האולם המרכזי מחולק ל-5 אגפים, המופרדים על ידי עמודי שיש עצומים, חלקם שרידים ממקדשים שעמדו על תילם בתקופה הרומית, התומכים בקומת יציעים ששימשו כ'עזרת נשים'. בצד השמאלי של האולם המרכזי ניצב דוכן ההטפה הנהדר שעיצב במשך שנים ארוכות ג'ובאני פיזאנו.

Museo dell’Opera del Duomo

מוזיאון יצירות הדואומו השוכן במבנה שהוקם במאה ה-13, מכיל יצירות שהובאו מהדואומו, בית הטבילה והקאמפו סאנטו, אותם הם קישטו במשך השנים. בין המוצגים, רהיטי כנסייה עתיקים, יצירות של פסלים פיזאניים, ביניהם ניקולה וג'ובאני פיזאנו, סרקופגים ומצבות קבר מפוסלות, תכשיטים וכלי פולחן, ציורים מן המאות ה-15 עד ה-18 וכן יצירות אומנות שהגיעו אל פיזה דרך קשרי המסחר ברחבי העולם והשפיעו על האמנים המקומיים ויצירות שהובאו כשלל מלחמות שניהלו בני פיזה.

Battistero

בית הטבילה נבנה כצילינדר עגול המוכתר בכיפה, כמין 'קרמבו' ענק ולבן, והחליף את בית הטבילה הקדום יותר שניצב לפנים מצפון לדואומו, והוא מהווה עוד נק' ציורית שיש לעבור בה בטיול מאורגן לאיטליה. העבודות החלו במאה ה-12 ונמשכו לאורך המאות הבאות. עיצובו החיצוני של בית הטבילה גם הוא התפתח במשך השנים והשתנה מקומה לקומה: קומתו הראשונה מעוצבת בסגנון רומנסקי פיזאני, ואילו הקומה השנייה והשלישית, מקושטות בצריחונים, גמלונים ופסלים המושפעים מן הסגנון הגותי. חלק נכבד מעבודות הפיסול הנמצאים בבית הטבילה נוצר על ידי ניקולה פיזאנו ובנו ג'ובאני פיזאנו, פסלים בני המאה ה-13 שנקראו להמשיך בעיצוב המבנה. ניקולה פיזאנו עיצב את דוכן ההטפה המרהיב הנמצא בתוף בית הטבילה –  יצירת פיסול עשויה כולה שיש, נתמכת על ידי 7 עמודי גרניט ושיש, שלושה מהם ניצבים על גבי אריות. ששת הפאנלים של הדוכן המשושה מתארים תבליטים מפוסלים בהן סצנות מחייו של ישו, מלידתו ועד מותו. ניקולה פיזאנו פיסל את יצירתו בסגנון שהיה חדשני לגמרי בתקופתו, סגנון המנסה להתנתק מן המסורות הביזנטיות ולשוב אל הפיסול הקלסי היווני רומי. דוכן ההטפה בבית הטבילה של פיזה שימש כמודל לדוכני הטפה נוספים, שעיצבו ניקולה וג'ובאני בסיינה ובפיסטויה. במרכז בית הטבילה נמצא אגן הטבילה המתומן, שעוצב במאה ה-13.

Torre Pendente

המגדל הנטוי המפורסם ביותר בעולם עבר בשנים האחרונות מסכת שיפוצים נרחבת, והוא נפתח מחדש לביקורים בתוכו, הכוללים עליה אל קומותיו העליונות. בנייתו החלה בשנת 1173 על ידי בונאנו פיזאנו, וכבר עם סיום בניית הקומה הראשונה נראה היה כי הוא מתחיל לנטות על צידו, דבר שלא מנע מבונאנו להמשיך בבניית שתי הקומות הנוספות. שש שנים לאחר תחילת הבנייה, בשנת 1179, זנח בונאנו את העבודה על המגדל בשל שקיעת אדמת הסחף שגרמה לנטיית המגדל. העבודות הופסקו, ורק כעבור 90 שנה המשיך את הבנייה אדריכל  נוסף, ג'ובאני די סימונה. הוא ביקש לתקן את סטיית המבנה אך נהרג במלחמה, והשלמת המגדל הסתיימה רק בשנת 1350. גובה המגדל 56 מטרים, נתמך בקושי רב על ידי יסודות אבן בעומק 3 מטרים,  והוא בנוי כצילינדר בעל 7 קומות של טבעות עמודים תומכי קשתות, נוטה 'נטייה מופלאה' של כמעט שני מטרים לצד דרום. ייתכן שאם היה נבנה כהלכה, על גבי יסודות עמוקים יותר, היה יוצא ישר כמו רוב מגדלי הפעמונים באיטליה, רק שכך לא היה נהפך למגדל המפורסם מכולם.

Campo Santo

בית הקברות, ה'קאמפו סאנטו', הוא החותם את הביקור כיכר הנסים. בשנת 1278 החל בהקמתו האדריכל ג'ובאני די סימונה, שתכנן אותו כמו כנסייה המחולקת ל-3 אגפים, כשהחלק המרכזי פתוח לשמים, ותוכנן כך כדי להכיל אדמה שהובאה מארץ הקודש. המבנה עבר שינויים רבים מאז הקמתו והשלמת בנייתו במאה ה-15, דרך הפצצות בזמן מלחמת העולם השנייה שהרסו חלקים רבים ממנו וגרמו נזקים בלתי הפיכים להרבה מן הפרסקאות, וכיום מקיפים את החצר הפתוחה שבמרכזו מסדרונות רחבים, בהם ובחדרים נוספים במבנה מוצגים קברים עתיקים, סרקופגים, פסלים וציורי קיר.

האתרים הנמצאים בעיר עצמה:

Chiesa di S.Maria della Spina

כנסייה גותית קטנה ויפהפיה זו ניצבת על גדת נהר הארנו, בסמוך לגשר סולפרינו. היא נראית כמו מקדש קטן, המעוטר בפסי שיש לבן ושחור ובשלל עיטורי שיש הנראים כעבודת תחרה עדינה: צריחונים, גמלונים, פסלים הניצבים בתוך חופות אבן קטנות מעוטרות וחלונות רוזטה עגולים. הכנסייה היא למעשה העתק מדויק מהמאה ה-19 של הכנסייה הקדומה, שנבנתה סמוך לשפת הנהר במאה ה-14. שמה ניתן לה בשל שרידי קוץ (Spina) מזר הקוצים של ישו, שהגיע בדרך מפותלת אל פיזה.

Museo Nazionale di S. Matteo

חדריו ואכסדרותיו של מנזר סן מתאו בפיזה הן משכנו של המוזיאון הלאומי הזה, המציג אוספי אמנות חשובים מן המאה ה-12 עד ה-17. בין האוספים, כלי קרמיקה מדיאבליים, צלבי עץ מצויירים מן המאות ה-12 וה-13 יצירות פיסול של פסלי  אסכולת פיזה.  את מסורות הציור הטוסקאני  מציגים סימונה מרטיני, פרה אנג'ליקו, מאזאצ'ו, ג'נטילה דה פאבריאנו, בנוצו גוצילי,  דומניקו גירלאנדאיו ועוד.

Piazza dei Cavalieri – כיכר האבירים

מצפון לנהר נמצאת פיאצה דיי קאבאליירי, הכיכר המרכזית והגדולה ביותר של העיר. היא הוקמה במקום בו ניצב כנראה הפורום הרומי בעת העתיקה. בחזית הכיכר ניצב פאלאצו דיי קאבאליירי – ארמון האבירים, שנבנה על ידי האדריכל ג'ורג'ו ואזארי עבור מסדר אבירי סטפנו הקדוש, אותו הקים דוכס טוסקנה קוזימו I לבית מדיצ'י. המסדר ה'צלבני' מיליטרי הזה נלחם יחד עם הספרדים ששלטו באזור חופי הים הטירני במאה ה-16,  כנגד הסרצינים המוסלמים. ממול לארמון ניצב פסלו של קוזימו. בחזית הארמון, מעל לכניסה ניתן לראות את סמל האצולה של משפחת מדיצ'י. כיום משמש הבניין כאחד ממבני האוניברסיטה של פיזה, שהוקמה על ידי נפולאון בונפארטה בשנת 1810.

על הכותבת: דלית קצנלנבוגן, צוות סולו איטליה